Tusindvis af personer fik stjålet 180 millioner kroner af bitcoin-røvere: Nu er mistænkte blevet anholdt i Holland og Storbritannien

De mistænke blev anholdt ved en koordineret aktion på adresser i Storbritannien og Holland, og det menes at 4.000 personer i 12 forskellige lande har været ofre for krypto-svindlen.

Artikel top billede

Fem mænd og en kvinde fra Holland og Storbritannien er blevet anholdt under mistanke for at medvirke i et stort crypto-scam, hvor de indkasserede bitcoins til en værdi på 24 millioner euro eller cirka 180 millioner kroner.

Det oplyser Europol i en pressemeddelelse.

De seks personer blev tirsdag morgen anholdt samtidig på adresser i byerne Carlecombe, Lower Weston og Staverton i Storbritannien samt Amsterdam og Rotterdam i Holland.

Det menes, at op mod 4.000 personer fra 12 forskellige lande er blevet ofre for svindlen, der ifølge Europol er sket via såkaldt typosquatting.

Svindlerne har således opbygget hjemmesider, der til forveksling ligner velkendte krypobørser, og herefter har de opkøbt domænenavne, der er næsten identiske med børsernes.

Ifølge Europol er anholdelserne sket efter en 14 måneder lang efterforskning, og anholdelserne er blevet foretaget gennem tæt samarbejde mellem britiske og hollandske myndigheder.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job