Tusindvis af personer fik stjålet 180 millioner kroner af bitcoin-røvere: Nu er mistænkte blevet anholdt i Holland og Storbritannien

De mistænke blev anholdt ved en koordineret aktion på adresser i Storbritannien og Holland, og det menes at 4.000 personer i 12 forskellige lande har været ofre for krypto-svindlen.

Artikel top billede

Fem mænd og en kvinde fra Holland og Storbritannien er blevet anholdt under mistanke for at medvirke i et stort crypto-scam, hvor de indkasserede bitcoins til en værdi på 24 millioner euro eller cirka 180 millioner kroner.

Det oplyser Europol i en pressemeddelelse.

De seks personer blev tirsdag morgen anholdt samtidig på adresser i byerne Carlecombe, Lower Weston og Staverton i Storbritannien samt Amsterdam og Rotterdam i Holland.

Det menes, at op mod 4.000 personer fra 12 forskellige lande er blevet ofre for svindlen, der ifølge Europol er sket via såkaldt typosquatting.

Svindlerne har således opbygget hjemmesider, der til forveksling ligner velkendte krypobørser, og herefter har de opkøbt domænenavne, der er næsten identiske med børsernes.

Ifølge Europol er anholdelserne sket efter en 14 måneder lang efterforskning, og anholdelserne er blevet foretaget gennem tæt samarbejde mellem britiske og hollandske myndigheder.

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo