Tusindvis af personer fik stjålet 180 millioner kroner af bitcoin-røvere: Nu er mistænkte blevet anholdt i Holland og Storbritannien

De mistænke blev anholdt ved en koordineret aktion på adresser i Storbritannien og Holland, og det menes at 4.000 personer i 12 forskellige lande har været ofre for krypto-svindlen.

Artikel top billede

Fem mænd og en kvinde fra Holland og Storbritannien er blevet anholdt under mistanke for at medvirke i et stort crypto-scam, hvor de indkasserede bitcoins til en værdi på 24 millioner euro eller cirka 180 millioner kroner.

Det oplyser Europol i en pressemeddelelse.

De seks personer blev tirsdag morgen anholdt samtidig på adresser i byerne Carlecombe, Lower Weston og Staverton i Storbritannien samt Amsterdam og Rotterdam i Holland.

Det menes, at op mod 4.000 personer fra 12 forskellige lande er blevet ofre for svindlen, der ifølge Europol er sket via såkaldt typosquatting.

Svindlerne har således opbygget hjemmesider, der til forveksling ligner velkendte krypobørser, og herefter har de opkøbt domænenavne, der er næsten identiske med børsernes.

Ifølge Europol er anholdelserne sket efter en 14 måneder lang efterforskning, og anholdelserne er blevet foretaget gennem tæt samarbejde mellem britiske og hollandske myndigheder.

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2027 | Gratis deltagelse

Green Power Denmark

It-chef med udviklingsfokus

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

AI/Data Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-sikkerhedsspecialist med fokus på Governance, risiko, compliance og akkreditering

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S