Tusindvis af personer fik stjålet 180 millioner kroner af bitcoin-røvere: Nu er mistænkte blevet anholdt i Holland og Storbritannien

De mistænke blev anholdt ved en koordineret aktion på adresser i Storbritannien og Holland, og det menes at 4.000 personer i 12 forskellige lande har været ofre for krypto-svindlen.

Artikel top billede

Fem mænd og en kvinde fra Holland og Storbritannien er blevet anholdt under mistanke for at medvirke i et stort crypto-scam, hvor de indkasserede bitcoins til en værdi på 24 millioner euro eller cirka 180 millioner kroner.

Det oplyser Europol i en pressemeddelelse.

De seks personer blev tirsdag morgen anholdt samtidig på adresser i byerne Carlecombe, Lower Weston og Staverton i Storbritannien samt Amsterdam og Rotterdam i Holland.

Det menes, at op mod 4.000 personer fra 12 forskellige lande er blevet ofre for svindlen, der ifølge Europol er sket via såkaldt typosquatting.

Svindlerne har således opbygget hjemmesider, der til forveksling ligner velkendte krypobørser, og herefter har de opkøbt domænenavne, der er næsten identiske med børsernes.

Ifølge Europol er anholdelserne sket efter en 14 måneder lang efterforskning, og anholdelserne er blevet foretaget gennem tæt samarbejde mellem britiske og hollandske myndigheder.

Annonceindlæg tema

AI i bevægelse - forretning, agenter og potentiale

I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect