Med Jony Ives farvel til Apple er en æra forbi: Hans produkter har sat aftryk på en hel generation

ComputerViews: Chefdesigner Jony Ive har forladt Apple efter 30 års tro tjeneste. Sammen med Steve Jobs var han med til at gøre Apple til genrejse Apple. Men nu er de begge væk.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Det kommer Jony Ives farvel til at betyde for Apple
  • Blive klogere på Jony Ives rolle i Apples genrejsning
  • Få forklaret hvorfor hans produkter har sat sine spor på en hel generation
1.196
6 min
Apple er tilbage.

Det var det signal den californiske virksomhed og dets tilbagevendte søn, Steve Jobs, sendte 6. maj 1998.

Her blev verden præsenteret for en ny legesyg og farvestrålende iMac. En computer af en art, som verden ikke tidligere havde set.

Farven på computerens kabinet fik navnet bondi-blue. Inspireret af havets farve ved Bondi Beach i Australien.

Den var et markant opgør med de grå og triste hjemmebyggede computere, der på det tidspunkt stod rundt omkring i de fleste hjem.

Hjernen bag det nye design var Apples chef-designer Jonathan Ive.

Torsdag aften dansk tid meddelte Ive, at han efter 30 år tro tjeneste nu forlader Apple og starter sin egen designvirksomhed.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Offentlig digitalisering

    Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

    Quadsat ApS

    Robotics Engineer

    Fyn

    Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

    Forretningsudvikler til procesoptimering

    Midtjylland

    JP/Politikens Hus

    Udvikler til integrationsteam i JP/Politikens Hus

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse