Politiet har fundet ‘uoverenstemmelser’ i en tredjedel af sager med mobildata

Politiet har fundet fejl i en tredjedel af de sager, hvori der har indgået teledata

Artikel top billede

Politiet har i en undersøgelse i en politikreds fundet fejl i næsten en tredjedal af de sager, hvori der har indgået teledata, skriver Berlingske.

Det sker efter, at det er kommet frem, at politiet har haft en fejl i overvågningssystemerne, der har betydet, at der gennem en syvårig periode fra 2012 til 2019 har manglet data i danske retssager.

Det kan du læse mere om her: It-fejl hos politiet kan have givet forkerte domme gennem syv år

Ifølge avisen har politiet kortlagt situationen i en enkelt politikreds. Her viste det sig, at 24 af de 75 behandlede sager byggede på fejlagtige teledata.

Politiet kalder det for ‘uoverenstemmelser’ mellem rådata og politiets data.

“En tredjedel af sagerne indeholdt altså mangelfulde oplysninger, der kunne indgå som tekniske beviser i danske retssager. Samtidig afslører kortlægningen, at mangelfulde teleoplysninger kan have haft betydning i konkrete straffesager, der har ført til dom,” skriver avisen.

Læs også:

It-fejl hos politiet kan have givet forkerte domme gennem syv år

Justitsminister Søren Pape fik intet at vide om alvorlig fejl i politiets it-systemer

Navnenyt fra it-Danmark

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune