Politiet har fundet ‘uoverenstemmelser’ i en tredjedel af sager med mobildata

Politiet har fundet fejl i en tredjedel af de sager, hvori der har indgået teledata

Artikel top billede

Politiet har i en undersøgelse i en politikreds fundet fejl i næsten en tredjedal af de sager, hvori der har indgået teledata, skriver Berlingske.

Det sker efter, at det er kommet frem, at politiet har haft en fejl i overvågningssystemerne, der har betydet, at der gennem en syvårig periode fra 2012 til 2019 har manglet data i danske retssager.

Det kan du læse mere om her: It-fejl hos politiet kan have givet forkerte domme gennem syv år

Ifølge avisen har politiet kortlagt situationen i en enkelt politikreds. Her viste det sig, at 24 af de 75 behandlede sager byggede på fejlagtige teledata.

Politiet kalder det for ‘uoverenstemmelser’ mellem rådata og politiets data.

“En tredjedel af sagerne indeholdt altså mangelfulde oplysninger, der kunne indgå som tekniske beviser i danske retssager. Samtidig afslører kortlægningen, at mangelfulde teleoplysninger kan have haft betydning i konkrete straffesager, der har ført til dom,” skriver avisen.

Læs også:

It-fejl hos politiet kan have givet forkerte domme gennem syv år

Justitsminister Søren Pape fik intet at vide om alvorlig fejl i politiets it-systemer

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S