Microsoft Teams og Slack oplever eksplosiv popularitet, men værktøjerne kan give stress og frustrationer: "Jeg har nogle kunder, hvor vi nærmest skal tage computer og telefoner fra dem, før de kan give slip om aftenen"

Slack og Teams oplever massiv popularitet, og det er ikke unormalt, at powerbrugere sender over 1.000 beskeder om dagen. Det kan kan føre til et arbejdsliv fyldt med forstyrrelser, lyder advarslerne.

Artikel top billede

(Foto: Microsoft)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Få indsigt udbredelsen af Microsoft Teams og Slack
  • Blive klogere på fordele og ulemper ved de nye kommunikationsværktøjer
  • Få en erhvervspsykologs forklaring på, hvorfor et overforbrug af værktøjerne kan sammenlignes med et cannabismisbrug
1.362
7 min
Dyt, båt, ding og ping.

Vi lever i notifikationernes tidsalder, og uanset om vi holder fri eller arbejder, er forstyrrelserne allestedsnærværende.

Det er ikke længere kun Facebook og traditionelle sociale medier, der får vores telefoner til at udsende lyde og vibrationer i døgndrift.

Nu er forstyrrelserne også flyttet ind i vores arbejdsliv, hvor moderne

Annonce

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Nordjylland

Capgemini Danmark A/S

Client Partner

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

Strategy & Transformation Consultant

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,