Microsoft Teams og Slack oplever eksplosiv popularitet, men værktøjerne kan give stress og frustrationer: "Jeg har nogle kunder, hvor vi nærmest skal tage computer og telefoner fra dem, før de kan give slip om aftenen"

Slack og Teams oplever massiv popularitet, og det er ikke unormalt, at powerbrugere sender over 1.000 beskeder om dagen. Det kan kan føre til et arbejdsliv fyldt med forstyrrelser, lyder advarslerne.

Artikel top billede

(Foto: Microsoft)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Få indsigt udbredelsen af Microsoft Teams og Slack
  • Blive klogere på fordele og ulemper ved de nye kommunikationsværktøjer
  • Få en erhvervspsykologs forklaring på, hvorfor et overforbrug af værktøjerne kan sammenlignes med et cannabismisbrug
1.362
7 min
Dyt, båt, ding og ping.

Vi lever i notifikationernes tidsalder, og uanset om vi holder fri eller arbejder, er forstyrrelserne allestedsnærværende.

Det er ikke længere kun Facebook og traditionelle sociale medier, der får vores telefoner til at udsende lyde og vibrationer i døgndrift.

Nu er forstyrrelserne også flyttet ind i vores arbejdsliv, hvor moderne

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Nordjylland

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Midtjylland

Politiets Efterretningstjeneste

Fullstack softwareudvikler i PET

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra SuperOffice

Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

Navnenyt fra it-Danmark

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job