Frygt for angreb med nervegift: Facebook evakuerer medarbejdere fra fire bygninger

En pakke blev i Facebooks hovedkvarter testet positiv for nervegiften Sarin.

Artikel top billede

Facebook har evakueret fire bygninger i selskabets hovedkvarter, og to personer blev efterfølgende indlagt under mistanke om forgiftning af nervegiften Sarin.

Det skete efter, at de havde været i kontakt med en mistænkelig pakke, skriver nyhedsbureauet Reuters.

Brandmyndighederne i Menlo Park i Californien, hvor Facebook har sit hovedkvarter slår dog fast, at ingen medarbejdere har vist symptomer på forgiftning.

“Facebook tester alle pakker, der kommer ind og de havde en positiv test, og derfor iværksætte man standard protokollen,” siger Jon Johnston fra brandvæsenet i Menlo Park til Reuters.

Ifølge Reuters deltager betjente fra det amerikanske forbundspoliti FBI i undersøgelsen, og nu afventer myndighederne en nærmere undersøgelse før, at de kan fastslå om det var en falsk alarm eller om pakken rent faktisk har indeholdt nervegiften.

Sarin er kraftig gift, der ødelægger og menneskets nervesystem og kan være dødbringende. Derfor bliver giften også anvendt som kemisk våben .

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Banedanmark

    ERTMS Test Manager

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Midtjylland

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S