Frygt for angreb med nervegift: Facebook evakuerer medarbejdere fra fire bygninger

En pakke blev i Facebooks hovedkvarter testet positiv for nervegiften Sarin.

Artikel top billede

Facebook har evakueret fire bygninger i selskabets hovedkvarter, og to personer blev efterfølgende indlagt under mistanke om forgiftning af nervegiften Sarin.

Det skete efter, at de havde været i kontakt med en mistænkelig pakke, skriver nyhedsbureauet Reuters.

Brandmyndighederne i Menlo Park i Californien, hvor Facebook har sit hovedkvarter slår dog fast, at ingen medarbejdere har vist symptomer på forgiftning.

“Facebook tester alle pakker, der kommer ind og de havde en positiv test, og derfor iværksætte man standard protokollen,” siger Jon Johnston fra brandvæsenet i Menlo Park til Reuters.

Ifølge Reuters deltager betjente fra det amerikanske forbundspoliti FBI i undersøgelsen, og nu afventer myndighederne en nærmere undersøgelse før, at de kan fastslå om det var en falsk alarm eller om pakken rent faktisk har indeholdt nervegiften.

Sarin er kraftig gift, der ødelægger og menneskets nervesystem og kan være dødbringende. Derfor bliver giften også anvendt som kemisk våben .

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Pointsharp

    Hvordan DKTV gennem automatisering kom i front med deres identitetsstyring

    Manuelle og semi-automatiske strategier for identitetsstyring virker - lige indtil nogen beder om dokumentation. For at undgå denne fare har DKTV taget kontrol over sin identitets- og adgangsstrategi.

    Weilbach A/S

    Head of Operations Support

    Københavnsområdet

    Sampension A/S

    Senior specialist i beredskab og krisestyring

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    SAP S/4HANA Finance Lead

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS