Blev Jony Ive skubbet ud fra Apple? Tim Cook kalder rygterne for absurde

Nye oplysninger i amerikanske medier peger på, at interne konflikter spillede en rolle, da Apple-legenden Jony Ive forlod selskabet. Men de påstande er absurde, lyder det fra Apples topchef Tim Cook.

Artikel top billede

Absurd.

Det er Apples topchef Tim Cooks dom over en historien i amerikanske Wall Street Journal, der handler om Apples legendariske chefdesigner Jony Ives exit fra den californiske it-gigant.

Wall Street Journals historie og den skarpe udmelding fra Tim Cook kommer efter, at Jony Ive søndag aften meddelte, at han åbner sit eget designstudie og dermed forlader Apple efter næsten 30 års tro tjeneste.

Men ifølge artiklen i Wall Street Journal har Jony Ives seneste år hos Apple dog langt fra været nogen dans på roser.

Læs også: Med Jony Ives farvel til Apple er en æra forbi: Hans produkter har sat aftryk på en hel generation

Var Ive utilfreds med Cook?

I artiklen bliver det fortalt, at Jony Ive gennem de seneste år spillede en stadig mere fraværende rolle.

Det er noget, der iblandt andet skyldes utilfredshed med, at selskabet under Tim Cook har haft et stort fokus drift og ikke har været så optaget af produktdesign, som det var tilfældet under Steve Jobs ledelse.

“Folk i designstudiet så sjældent Tim Cook, der ifølge dem udviste begrænset interesse i produktudvikling - et faktum, der virkede demotiverende på Jonathan Ive,” står der i artiklen.

Samtidig noterede Jony Ive sig ifølge artiklen også, at Apples bestyrelse i stigende grad blev fyldt med folk, der ikke havde tech-kompetencer, men i stedet kom med erfaring inden for finans og drift.

Designteam i opløsning

Jony Ive havde i sin sidste tid hos Apple titlen chief design officer, og her var han ansvarlig for selskabets berømte designteam.

Ifølge artiklen forsøgte Tim Cook at fastholde Jony Ive med ekstravagante lønpakker, der var langt mere lukrative end dem, som andre Apple-chefer fik tilbudt.

Men alligevel blev Jony Ive i stigende grad frustreret, og det betød ifølge Wall Street Journal, at designteamet i stigende grad blev rodløst og ineffektivt, hvilket blandt andet var medvirkende til at en centrale folk i teamet valgt at forlade Apple.

Læs også: Apples verdensberømte design-team i opløsning: Centrale personer har sagt op

"Uden bund i virkeligheden"

Men i en e-mail til den amerikanske journalist Dylan Byers fra tv-stationen NBC News afviser Tim Cook påstandene.

“Historien er absurd,” skriver Tim Cook og fortsætter

“En del af det, der bliver rapporteret i artiklen, og i særdeleshed artiklens konklusioner, har ingen bund i virkeligheden,” skriver Tim Cook

Apple-chefen anklager samtidig artiklen for at forvrænge virkeligheden, og siger, at han ikke kan genkende det firma, som bliver beskrevet i artiklen

Wall Street Journal fastholder dog over for NBC, at indholdet i artiklen er retvisende.

Læs også: Jonathan Ive forlader Apple - har opsagt sin stilling

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Digital transformation | København

    AI i det offentlige - København

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Summit 2026 - København

    Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Analytiker til Security Operationscenter i Cyberdivisionen Hvidovre

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

    Mahyar Farshi

    Norriq Danmark A/S

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job