Blev Jony Ive skubbet ud fra Apple? Tim Cook kalder rygterne for absurde

Nye oplysninger i amerikanske medier peger på, at interne konflikter spillede en rolle, da Apple-legenden Jony Ive forlod selskabet. Men de påstande er absurde, lyder det fra Apples topchef Tim Cook.

Artikel top billede

Absurd.

Det er Apples topchef Tim Cooks dom over en historien i amerikanske Wall Street Journal, der handler om Apples legendariske chefdesigner Jony Ives exit fra den californiske it-gigant.

Wall Street Journals historie og den skarpe udmelding fra Tim Cook kommer efter, at Jony Ive søndag aften meddelte, at han åbner sit eget designstudie og dermed forlader Apple efter næsten 30 års tro tjeneste.

Men ifølge artiklen i Wall Street Journal har Jony Ives seneste år hos Apple dog langt fra været nogen dans på roser.

Læs også: Med Jony Ives farvel til Apple er en æra forbi: Hans produkter har sat aftryk på en hel generation

Var Ive utilfreds med Cook?

I artiklen bliver det fortalt, at Jony Ive gennem de seneste år spillede en stadig mere fraværende rolle.

Det er noget, der iblandt andet skyldes utilfredshed med, at selskabet under Tim Cook har haft et stort fokus drift og ikke har været så optaget af produktdesign, som det var tilfældet under Steve Jobs ledelse.

“Folk i designstudiet så sjældent Tim Cook, der ifølge dem udviste begrænset interesse i produktudvikling - et faktum, der virkede demotiverende på Jonathan Ive,” står der i artiklen.

Samtidig noterede Jony Ive sig ifølge artiklen også, at Apples bestyrelse i stigende grad blev fyldt med folk, der ikke havde tech-kompetencer, men i stedet kom med erfaring inden for finans og drift.

Designteam i opløsning

Jony Ive havde i sin sidste tid hos Apple titlen chief design officer, og her var han ansvarlig for selskabets berømte designteam.

Ifølge artiklen forsøgte Tim Cook at fastholde Jony Ive med ekstravagante lønpakker, der var langt mere lukrative end dem, som andre Apple-chefer fik tilbudt.

Men alligevel blev Jony Ive i stigende grad frustreret, og det betød ifølge Wall Street Journal, at designteamet i stigende grad blev rodløst og ineffektivt, hvilket blandt andet var medvirkende til at en centrale folk i teamet valgt at forlade Apple.

Læs også: Apples verdensberømte design-team i opløsning: Centrale personer har sagt op

"Uden bund i virkeligheden"

Men i en e-mail til den amerikanske journalist Dylan Byers fra tv-stationen NBC News afviser Tim Cook påstandene.

“Historien er absurd,” skriver Tim Cook og fortsætter

“En del af det, der bliver rapporteret i artiklen, og i særdeleshed artiklens konklusioner, har ingen bund i virkeligheden,” skriver Tim Cook

Apple-chefen anklager samtidig artiklen for at forvrænge virkeligheden, og siger, at han ikke kan genkende det firma, som bliver beskrevet i artiklen

Wall Street Journal fastholder dog over for NBC, at indholdet i artiklen er retvisende.

Læs også: Jonathan Ive forlader Apple - har opsagt sin stilling

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Sikkerhed | Online

Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S