Mærsk og IBM’s blockchain-platform får opbakning fra to nye shipping-giganter

Fem ud af verdens seks største shipping-rederier bakker nu op om IBM og Mærsks blockchain-platform.

Artikel top billede

(Foto: A.P. Møller-Mærsk/PR)

A.P. Møller-Mærsk og IBM’s blockchain-baserede shippingplatform Tradelens får nu opbakning fra rederierne Hapag-Lloyd and One, der er henholdsvis verdens femte og sjette største rederier.

Det meddeler Mærsk og IBM i en pressemeddelelse.

Tradelens har allerede fået opbakning fået opbakning fra verdens næst- og tredjestørste rederier, MSC og CMA CGM.

Læs også: Mærsk i gang med gigantisk digital omstilling: Hyrer tusindvis af nye it-folk

Dermed omfatter platformen selskaber, der samlet står bag halvdelen af verdens container-fragt.

“Tilføjelsen af flere af de verdens førende shipping-virksomheder til platformen vil bidrage til, at en endnu større del af kunderne i den globale logistikkæde vil få adgang til digitaliseringens fordele og bidrage med nye muligheder for det voksende antal brugere af Tradelens,” siger Vincent Clerc, der er kommerciel direktør hos Mærsk, ifølge pressemeddelelsen.

Stigende opbakning

Tradelens er en neutral platform, der har som mål at gøre det muligt for aktørerne i verdenshandlen at udveksle informationer med hinanden på en hurtigere og mere effektiv måde.

Der har tidligere været forlydner om, at Mærsk og IBM har haft svært ved at få opbakning til den nye platform, men med den stigende opbakning fra verdens store rederier kan noget tyde på, at platform nærmer sig noget, der minder om en kritisk masse.

“Når nu fem af verdens seks største shipping-rederier som har knyttet sig til platformen sammen med en lang række andre aktører i økosystemet, kan vi i fællesskab accelerere en transformation af, der skaber mere tillid, gennemsigtig og samarbejde på tværs af supply-chainen og samtidig fremmer den globale handel,” siger Martin Gnass, der er managing director information technology hos Hapag-Lloyd, ifølge pressemeddelelsen.

Læs også:
Rivaler melder sig ind i Mærsks store blockchain-projekt: Står over for gennembrud

Mærsk og IBM's blockchain-projekt har nu været på prøve i 12 måneder: Her er resultaterne

Annonceindlæg tema

Forsvar & beredskab

Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

Netcompany A/S

Managing Architect

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Financial Accounting Consultant (SAP)

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

SAP S/4HANA Business Controlling

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS