EU stemmer for 5G-standard til internet-forbundne biler: Vender tommelfingeren nedad til wifi

Kampen om, hvilken standard, der skal gælde for internetforbundne biler i EU, står mellem giganter som Volkswagen på WiFi-siden og BMW på 5G-siden. Nu er 5G løbet af med sejren.

Artikel top billede

(Foto: istockphoto.com)

De europæiske bilgiganter har kæmpet en indædt kamp om hvilken standard, der skal gælde for fremtidens internetforbundne biler.

Volkswagen - verdens største bilproducent - har sammen med Renault, Toyota og flere teknologiproducenter peget på ITS-G5, som er baseret på den kendte IEEE 802.11-standard, som de fleste kender som WiFi.

EU-Kommissionen bakker op om ITS-G5. Du kan læse mere om teknologien og kommissionens anbefaling her.

På den anden side i kampen står tilhængerne af en standard baseret på 5G.

Her finder man virksomheder som BMW og Qualcom. Men også Daimler, Ford, PSA (Peugeot-Citröen), Deutsche Telekom, Ericsson, Huawei, Intel og Samsung.

Og netop tilhængerne af 5G løb af med sejren, da EU-landene torsdag afgjorde striden, skriver Reuters.

21 af de 28 EU-lande stemte for 5G - deriblandt store bilproducerende nationer som Tyskland, Frankrig og Italien.

EU-kommissionen peger på ITS-G5, fordi det er en fungerende teknologi, mens kritikerne mener, teknologien er for gammel.

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    AI Data Architect

    Københavnsområdet

    Digitaliseringsstyrelsen

    Udbuds- og kontraktjurist til Kontor for MitID

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger Netværkstekniker til overvågning og drift i Karup

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network