EU stemmer for 5G-standard til internet-forbundne biler: Vender tommelfingeren nedad til wifi

Kampen om, hvilken standard, der skal gælde for internetforbundne biler i EU, står mellem giganter som Volkswagen på WiFi-siden og BMW på 5G-siden. Nu er 5G løbet af med sejren.

Artikel top billede

(Foto: istockphoto.com)

De europæiske bilgiganter har kæmpet en indædt kamp om hvilken standard, der skal gælde for fremtidens internetforbundne biler.

Volkswagen - verdens største bilproducent - har sammen med Renault, Toyota og flere teknologiproducenter peget på ITS-G5, som er baseret på den kendte IEEE 802.11-standard, som de fleste kender som WiFi.

EU-Kommissionen bakker op om ITS-G5. Du kan læse mere om teknologien og kommissionens anbefaling her.

På den anden side i kampen står tilhængerne af en standard baseret på 5G.

Her finder man virksomheder som BMW og Qualcom. Men også Daimler, Ford, PSA (Peugeot-Citröen), Deutsche Telekom, Ericsson, Huawei, Intel og Samsung.

Og netop tilhængerne af 5G løb af med sejren, da EU-landene torsdag afgjorde striden, skriver Reuters.

21 af de 28 EU-lande stemte for 5G - deriblandt store bilproducerende nationer som Tyskland, Frankrig og Italien.

EU-kommissionen peger på ITS-G5, fordi det er en fungerende teknologi, mens kritikerne mener, teknologien er for gammel.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Sabio

    Disruption kommer til København: Ærlige AI-samtaler når Danmark

    Efter ti år i London, Madrid, Paris og Utrecht kommer Sabios AI-fokuserede program af arrangementer om kundeoplevelser, ‘Disrupt’, for første gang til Danmark.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S