Nets-chefer scorede kæmpe millionbeløb på aktieprogram - nu har halvdelen forladt selskabet

Aktieprogrammet skulle medvirke til at fastholde nøglemedarbejdere i Nets, men nu viser det sig, at halvdelen af dem har forladt selskabet siden 2016.

Artikel top billede

(Foto: Nets)

Mere end halvdelen af de cirka 70 ledere, der var en del af Nets lukrative aktieprogram i 2016 har i dag forladt virksomheden, selvom en del formålet med programmet netop var at fastholde nøglemedarbejdere.

Det skriver erhvervsmediet Finans.

Mediet har fået bekræftet oplysningerne af Nets presseschef Søren Winge, som dog ikke ønsker at oplyse om Nets i sit nye omdiskuterede aktieprogram har gjort noget for at sikre sig, at medarbejdere ikke forlader selskabet.

“Givet den massive transformation, vi som industri og virksomhed har gennemgået i perioden, er det naturligt, at der sker en løbende tilpasning, så organisationen bedst muligt understøtter de ambitioner, virksomheden har,” skriver Søren Winge i en mail til Finans.

Læs også: Lukrativt program kan sende syv milliarder til Nets-ledelse

Nets-chefer scorede millioner

De 70 ledere der deltog i aktieprogrammet i 2016 fik efter blot et år deres penge 131 gange igen, og det blev i den forbindelse rapporteret i flere medier, at flere direktører i Nets stod til at høste gevinster på tre-cifrede millionbeløb.

I forbindelse med Nets seneste aktieprogram har de været fremme, at ledelsen samlet set vil kunne indkassere syv milliarder kroner, hvis aktieprogrammet giver fuldt udbytte.

Læs også: Nets aktiefest kan føre til politisk indgreb: "Det er med længder det mest groteske eksempel"

Annonceindlæg fra QNAP

Med myQNAPcloud One er skyen ikke længere grænsen for din digitale suverænitet

QNAP lancerer myQNAPcloud One: Delt cloudlagring til NAS-backups og skalerbare objekter. Ét abonnement, to tjenester til dine digitale aktiver.

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job