Nets-chefer scorede kæmpe millionbeløb på aktieprogram - nu har halvdelen forladt selskabet

Aktieprogrammet skulle medvirke til at fastholde nøglemedarbejdere i Nets, men nu viser det sig, at halvdelen af dem har forladt selskabet siden 2016.

Artikel top billede

(Foto: Nets)

Mere end halvdelen af de cirka 70 ledere, der var en del af Nets lukrative aktieprogram i 2016 har i dag forladt virksomheden, selvom en del formålet med programmet netop var at fastholde nøglemedarbejdere.

Det skriver erhvervsmediet Finans.

Mediet har fået bekræftet oplysningerne af Nets presseschef Søren Winge, som dog ikke ønsker at oplyse om Nets i sit nye omdiskuterede aktieprogram har gjort noget for at sikre sig, at medarbejdere ikke forlader selskabet.

“Givet den massive transformation, vi som industri og virksomhed har gennemgået i perioden, er det naturligt, at der sker en løbende tilpasning, så organisationen bedst muligt understøtter de ambitioner, virksomheden har,” skriver Søren Winge i en mail til Finans.

Læs også: Lukrativt program kan sende syv milliarder til Nets-ledelse

Nets-chefer scorede millioner

De 70 ledere der deltog i aktieprogrammet i 2016 fik efter blot et år deres penge 131 gange igen, og det blev i den forbindelse rapporteret i flere medier, at flere direktører i Nets stod til at høste gevinster på tre-cifrede millionbeløb.

I forbindelse med Nets seneste aktieprogram har de været fremme, at ledelsen samlet set vil kunne indkassere syv milliarder kroner, hvis aktieprogrammet giver fuldt udbytte.

Læs også: Nets aktiefest kan føre til politisk indgreb: "Det er med længder det mest groteske eksempel"

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra DE-CIX

    At opnå ægte digital suverænitet kræver modstandsdygtig netværkes struktur

    Ønsket om digital suverænitet er blevet mere udbredt i løbet af det sidste årti.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS