Nye danskkrav får ansøgertallet til at falde på IT-Universitetet

Et nyt sprogkrav, der skal begrænse antallet af internationale studerende, har betydet, at 16 procent færre har søgt om at blive optaget på en bacheloruddannelse på IT-Universitetet i København.

Artikel top billede

654 personer har som førsteprioritet søgt om at blive optaget på en bacheloruddannelse på IT-Universitetet i år.

Det er en nedgang på 16 procent i forhold til 2018, hvor ansøgertallet lød på 785.

Det oplyser det københavnske universitet efter, at der fredag klokken 12 var frist for at søge ind på en videregående uddannelse via kvote 1.

Nedgangen skyldes ifølge ITU-Universitetet, at den tidligere regering ønskede at undgå en vækst i antallet af udenlandske studerende, og derfor er der blevet indført et nyt krav om dansk på a-niveau på to af universitetets uddannelser.

”Vi har fået en bunden opgave fra ministeriet om ikke at øge optaget af internationale studerende. Derfor har vi indført et krav om dansk på A-niveau på de to engelsksprogede bacheloruddannelser, Data Science og Global Business Informatics. Det har naturligt nok givet udslag i færre ansøgere. Hvis vi udelukkende kigger på ansøgere med en dansk adgangsgivende eksamen, ligger vi faktisk på samme høje niveau som sidste år,” siger Martin Zachariasen, rektor på ITU, til universitetets hjemmeside.

Kritik fra interesseorganisation

De nye krav har også haft konsekvenser på andre universiteter. Computerworld har eksempelvis tidligere fortalt, at man på Aalborg Universitet på grund af kravet har valgt at lukke syv uddannelser, hvor af den ene er it-uddannelsen IT, kommunikations- og medieteknologi.

De nye krav fra regeringen blev i efteråret kritiseret af interesseorganisationen IT-Branchen.

“Vi synes i høj grad, det er et tilbageskridt. Vi mangler kompetencerne, og vi ansætter i it-branchen også en del af de udenlandske studerende bagefter,” sagde administrerende direktør for IT-Branchen, Birgitte Hass, til Computerworld.

Læs også: Dansk universitet lukker it-uddannelse efter krav om færre udenlandske studerende: “Det er i høj grad et tilbageskridt”

Software-udvikling er mest populært

Den mest populære uddannelse hos IT-Universitet er softwareudvikling, der i alt har 552 ansøgere, hvor at de 302 havde uddannelsen som deres førsteprioritet.

Men ifølge ITU skal de mange studerende slås om blot 152 studiepladser, og Martin Zachariasen ærgrer sig derfor over udsigten til at skulle afvise så mange ansøgere på en uddannelse, hvor der er så stor efterspørgsel efter kandidaterne.

”De danske virksomheder har svært ved at dækket behovet for softwareudviklere. Det betyder, at der er opgaver, de ikke kan løse, og i sidste ende, at Danmark går glip af vækst. På trods af det kommer vi desværre igen i år til at stå i en situation, hvor vi må afvise mange velkvalificerede ansøgere til netop denne uddannelse, fordi de økonomiske rammer ikke tillader os at oprette flere studiepladser,” siger han til IT-Universitetets hjemmeside.

Samlet set har 88.754 søgt ind på en videregående uddannelse i år. Det er et svagt fald i forhold til 2018, hvor tallet lød på 89.700.

Læs også: Mød fem danske it-talenter: Dette forventer vi af vores kommende arbejdsgivere

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Tech Lead til Datacenter Operations

    Sydjylland

    Akademikernes A-kasse

    Data Engineer til Akademikernes A-kasse

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT-frontdesk medarbejder til PET's IT Servicedesk

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S