Google fik flyvende start på børsen

Aktiekursen steg med 18 procent på Googles første dag på den amerikanske teknologibørs Nasdaq. Trods en lurende fiasko for Googles storstilede børsnotering, nærmer søgemaskinens markedsværdi sig nu markedsværdien for A.P. Møller-Mærsk.

Investorerne viste sig efter en svag børsdebut alligevel villige til at investere i søgemaskinen Google, og det sendte selskabets aktier i vejret med 18 procent på den allerførste børsdag.

Børsnoteringen af Google har været længe undervejs, og både selskabet og dets måde at gå på børsen på har været udsat for meget kritik.

Det viste sig også, at den hollandske auktionsmodel, Google havde valgt, måske ikke var så smart, da introduktionsprisen per aktie endte på 85 dollars - lidt over 500 kroner - hvilket var langt fra de 135 dollars, som selskabet havde satset på.

I løbet af den første børsdag tog Googles aktier dog fart, og kursen steg i løbet af torsdag med knap 18 procent til lidt over 100 dollars.

I alt indbragte børsnoteringen 10 milliarder kroner til Google, hvilket ifølge Cnet er en af de største børsnoteringer i historien.

Da kun en mindre del af selskabets aktier var sat til salg, er Googles markedsværdi efter førstedagen knap 164 milliarder kroner. Dermed nærmer Googles markedsværdi sig markedsværdien på det danske flagskib A.P. Møller-Mærsk, der er knap 190 milliarder kroner værd.

Børsnoteringen har også gjort Googles to stiftere, Sergey Brin og Larry Page, til mangemilliardærer, da deres 38 millioner aktier nu hver er næsten 23 milliarder kroner værd.

Google fik i årets andet kvartal et overskud på omkring 482 millioner kroner ud af en omsætning på 4,3 milliarder kroner, en kraftig stigning i forhold til kvartalet før.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse