Netflix-serie slår streaming-rekord i løbet af kun fire dage

Streaming-giganten Netflix har med den tredjesæson af hit-serien Stranger Things slået en ny rekord.

Artikel top billede

I løbet af blot fire dage har 40,7 milloner husstande set det første afsnit af den tredje sæson af den populære Netlflix-serie Stranger Things.

Det er oplyser Netflix på Twitter, hvor den amerikanske streaminggigant også fastslår, at det er en ny rekord for selskabets serier.

Serien fik premiere på den amerikanske uafhængighedsdag, 4. juli, og ifølge Netflix har 18,2 millioner ud af de 40,7 millioner allerede set hele sæsonen

Fra dvd-tjeneste til streaming-succes

Netflix startede i 1997 som en dvd-udlejningstjeneste, men i 2007 lancerede tjenesten sin i dag så berømte streamingtjeneste.

Siden 2013 har selskabet også produceret sine egne film og serier, og det er Stranger Things en af de mest populære eksempler på.

Den første sæson af Stranger Things blev sendt i 2016. Serien handler om fire nørdede drenge og deres mildest talt usædvanlige veninde Eleven, der har fundet ud af, at noget ikke er som det burde være i den lille og på overfladen fredelige amerikanske by Hawkins.

På anmeldelsessiden Rotten Tomtatoes får den tredje sæson en rating på 90 procent. Det er en anelse lavere end de to første sæsoner.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Hellerup

Sikker, compliant og suveræn AI supercomputer

Oplev den danske vej til sikker og suveræn AI. Computerworld viser, hvordan Danish Center for AI gør high-performance computing sikkert, compliant og made in Denmark. Se hvordan danske virksomheder accelererer AI uden at gå på kompromis med...

Digital transformation | København Ø

Analytics, BI og AI

Integrer data på tværs af systemer og skab en intelligent dataplatform. Lær hvordan du opfylder krav, styrker governance og udnytter AI til valide analyser. Få konkrete løsninger, der gør din data til forretningens stærkeste aktiv. Se programmet...

Andre events | København Ø

People Tech 2025 – hvor HR møder IT

Deltag og oplev, hvordan People Tech 2025 kan gøre HR til en nøglespiller i fremtidens forretningsstrategi.

Se alle vores events inden for it

Politiets Efterretningstjeneste

Tech Lead til analyseplatformsteamet i PET

Københavnsområdet

TD SYNNEX Denmark ApS

Internal Account Manager

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Nordjylland

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S