Apple lukker for Apple Watch-funktion efter sikkerhedsbrist: Kunne bruges til aflytning

Det har været muligt at bruge Apple Watch-funktionen Walke-Talkie til at spionere på andre brugere. Derfor har Apple nu gjort funktionen utilgængelig, indtil fejlen er blevet retten.

Artikel top billede

Foto: Niels de Boissezon (Foto: Niels de Boissezon / Computerworld)

Apple har lukket ned for Apple Watch-funktionen Walkie-Talkie, der gør det muligt for brugere at tale med hinanden via blot et enkelt et tryk på en knap.

Det sker ifølge Techcrunch efter, at der er fundet “en uspecificeret sårbarhed” i Walkie-Talkie-appen, der gør det muligt for at bruge appen til at aflytte Apple Watch-brugere.

Apple har ifølge Techcrunch udsendt en meddelelse, hvor selskabet undskylder for, at funktionen ikke længere er tilgængelig, mens fejlen bliver rettet.

Kender ikke til misbrug

I meddelelsen oplyser Apple ligeledes, at selskabet ikke har kendskab til, at sårbarheden skulle være blevet udnyttet.

“Vi tager vores kunders sikkerhed og privatliv ekstremt alvorlig, og vi har derfor konkluderet, at den rigtige løsning er at gøre appen utilgængelig,” skriver Apple i meddelsen.

Ifølge Techcrunch vil Walkie-Talkie stadigvæk være installeret på folks Apple Watch, men appen vil ikke virke før fejlen er blevet rettet.

Det er nu anden gang i år, at Apple er blevet nødt til lukke ned for en funktion efter, at der er blevet opdaget en sikkeredsbrist, som kunne bruges til at spionere på brugerne.

Således kom det i januar frem, at sårbarhed i FaceTime betød, at Apple-brugere kunne blive ofre for at aflytningen, og derfor måtte Apple gøre gruppeopkalds-funktionen i Facetime utilgængelig indtil en fejlrettelse var blevet udesendt.

Læs også: Kæmpe sikkerhedsbrist i iOS og MacOS: Du kan blive aflyttet via Facetime-appen

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Aller Leisure A/S

Erfaren softwareudvikler til rejsebranchen

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Heidi Johansen

Zealand Business College

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job