Apple lukker for Apple Watch-funktion efter sikkerhedsbrist: Kunne bruges til aflytning

Det har været muligt at bruge Apple Watch-funktionen Walke-Talkie til at spionere på andre brugere. Derfor har Apple nu gjort funktionen utilgængelig, indtil fejlen er blevet retten.

Artikel top billede

Foto: Niels de Boissezon (Foto: Niels de Boissezon / Computerworld)

Apple har lukket ned for Apple Watch-funktionen Walkie-Talkie, der gør det muligt for brugere at tale med hinanden via blot et enkelt et tryk på en knap.

Det sker ifølge Techcrunch efter, at der er fundet “en uspecificeret sårbarhed” i Walkie-Talkie-appen, der gør det muligt for at bruge appen til at aflytte Apple Watch-brugere.

Apple har ifølge Techcrunch udsendt en meddelelse, hvor selskabet undskylder for, at funktionen ikke længere er tilgængelig, mens fejlen bliver rettet.

Kender ikke til misbrug

I meddelelsen oplyser Apple ligeledes, at selskabet ikke har kendskab til, at sårbarheden skulle være blevet udnyttet.

“Vi tager vores kunders sikkerhed og privatliv ekstremt alvorlig, og vi har derfor konkluderet, at den rigtige løsning er at gøre appen utilgængelig,” skriver Apple i meddelsen.

Ifølge Techcrunch vil Walkie-Talkie stadigvæk være installeret på folks Apple Watch, men appen vil ikke virke før fejlen er blevet rettet.

Det er nu anden gang i år, at Apple er blevet nødt til lukke ned for en funktion efter, at der er blevet opdaget en sikkeredsbrist, som kunne bruges til at spionere på brugerne.

Således kom det i januar frem, at sårbarhed i FaceTime betød, at Apple-brugere kunne blive ofre for at aflytningen, og derfor måtte Apple gøre gruppeopkalds-funktionen i Facetime utilgængelig indtil en fejlrettelse var blevet udesendt.

Læs også: Kæmpe sikkerhedsbrist i iOS og MacOS: Du kan blive aflyttet via Facetime-appen

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S