Apple lukker for Apple Watch-funktion efter sikkerhedsbrist: Kunne bruges til aflytning

Det har været muligt at bruge Apple Watch-funktionen Walke-Talkie til at spionere på andre brugere. Derfor har Apple nu gjort funktionen utilgængelig, indtil fejlen er blevet retten.

Artikel top billede

Foto: Niels de Boissezon (Foto: Niels de Boissezon / Computerworld)

Apple har lukket ned for Apple Watch-funktionen Walkie-Talkie, der gør det muligt for brugere at tale med hinanden via blot et enkelt et tryk på en knap.

Det sker ifølge Techcrunch efter, at der er fundet “en uspecificeret sårbarhed” i Walkie-Talkie-appen, der gør det muligt for at bruge appen til at aflytte Apple Watch-brugere.

Apple har ifølge Techcrunch udsendt en meddelelse, hvor selskabet undskylder for, at funktionen ikke længere er tilgængelig, mens fejlen bliver rettet.

Kender ikke til misbrug

I meddelelsen oplyser Apple ligeledes, at selskabet ikke har kendskab til, at sårbarheden skulle være blevet udnyttet.

“Vi tager vores kunders sikkerhed og privatliv ekstremt alvorlig, og vi har derfor konkluderet, at den rigtige løsning er at gøre appen utilgængelig,” skriver Apple i meddelsen.

Ifølge Techcrunch vil Walkie-Talkie stadigvæk være installeret på folks Apple Watch, men appen vil ikke virke før fejlen er blevet rettet.

Det er nu anden gang i år, at Apple er blevet nødt til lukke ned for en funktion efter, at der er blevet opdaget en sikkeredsbrist, som kunne bruges til at spionere på brugerne.

Således kom det i januar frem, at sårbarhed i FaceTime betød, at Apple-brugere kunne blive ofre for at aflytningen, og derfor måtte Apple gøre gruppeopkalds-funktionen i Facetime utilgængelig indtil en fejlrettelse var blevet udesendt.

Læs også: Kæmpe sikkerhedsbrist i iOS og MacOS: Du kan blive aflyttet via Facetime-appen

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,