Vinderen er fundet:Her er Danmarks bedste CIO: Susanne Schustin fra Blue Water Shipping er Årets CIO 2023

Artikel top billede

(Foto: Fotograf Sine Fiig Læssøesgade 14,bagh.3sal 2200 København N. mail:fotograf@sinefiig.dk mobil:21492627 / Sine Fiig)

Datatilsynet vil ikke forholde sig til danske skolers brug af Microsoft 365: "Det er lidt ud over det normale pensum"

Interview: Datatilsynet vil ikke komme med en klar anbefaling til, om danske skoler kan bruge udenlandske cloud-løsninger, før man har set konkrete eksempler. “Det er helt bestemt et område, der har vores bevågenhed og hele tiden bliver vurderet.”

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Derfor er der tvivl om danske skoler kan overholde GDPR, hvis de bruger Microsoft 365
  • Læs hvorfor Datatilsynet ikke planlægger at komme med nogen klar anbefaling
836
4:15 min
Den tyske delstat Hessen har frarådet skoler at bruge Microsoft 365 til at behandle personoplysninger om elever.

Hos det danske datatilsyn er man mere vaklende i vurdering af, om det er en god idé for danske skoler at bruge Microsoft 365.

Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Europæiske datatilsyn: Sådan vil vi fremover fastsætte størrelsen på GDPR-bøder

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Stort interview: Mette Kaagaard er faldet på plads som topchef for Microsoft: "Den kraft, det giver at have Microsoft i ryggen, har jeg aldrig set blive spillet ud i andre virksomheder"

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

10 dage efter konkurs genopstår Finn Krusholms Tricent som nyt firma: Men kun med det halve antal medarbejderne og med Lars Seier ude af ejerkredsen

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Danske universiteter kan først være klar med løsning på alvorligt it-sikkerhedsproblem om flere år

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Efter sønderlemmende kritik om ‘uansvarlig’ og ‘farlig’ outsourcing: Energinet har fået rettet op