Her er KMD's forklaring på kæmpeunderskud på mere end en milliard kroner: "Det er jævnfør den plan, vi har lagt"

Interview: KMD lander et underskud på en milliard kroner, fremgår det af it-mastodontens seneste årsregnskab. Det er en fordobling i forhold til året før. Se forklaringen på det gigantiske underskud fra KMD's økonomidirektør, Jannich Lund.

Artikel top billede

(Foto: Pr-foto)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Indblik i KMD's seneste årsregnskab
  • Økonomidirektørens reaktion på milliardunderskuddet
  • Årsagen til at KMD har sagt farvel til 500 ansatte
  • Hvad KMD's holdning er til ATP's erstatningskrav
1.270
6:30 min
"Når man kigger på tallene direkte, så er det selvfølgelig ikke tilfredsstillende at have et regnskab med et underskud på en milliard."

Sådan lyder reaktionen fra KMD's økonomidirektør Jannich Lund efter offentliggørelsen af selskabets årsrapport for 2018/2019.

KMD, der er en mastodonterne i det danske it-landskab, er kommet med et årsregnskab, der dækker over 15 måneder, da selskabet er begyndt at arbejde med et forskudt regnskabår efter de nye, japanske ejere tog over tidligere i år.

[b]Læs mere her: KMD lander kæmpeunderskud: Har tabt mere end en milliard kroner på et år[/b]

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28. april 2026 | Gratis deltagelse

    Politiets Efterretningstjeneste

    Er du vores næste hacker i Århus eller København?

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    PET søger nysgerrig og udviklingsorienteret IT-infrastrukturtekniker

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Flådeprogrammets Program Management Office søger en Risk Manager

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

    Joshua Pratt

    Idura

    Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
    netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job