Her er KMD's forklaring på kæmpeunderskud på mere end en milliard kroner: "Det er jævnfør den plan, vi har lagt"

Interview: KMD lander et underskud på en milliard kroner, fremgår det af it-mastodontens seneste årsregnskab. Det er en fordobling i forhold til året før. Se forklaringen på det gigantiske underskud fra KMD's økonomidirektør, Jannich Lund.

Artikel top billede

(Foto: Pr-foto)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Indblik i KMD's seneste årsregnskab
  • Økonomidirektørens reaktion på milliardunderskuddet
  • Årsagen til at KMD har sagt farvel til 500 ansatte
  • Hvad KMD's holdning er til ATP's erstatningskrav
1.270
6:30 min
"Når man kigger på tallene direkte, så er det selvfølgelig ikke tilfredsstillende at have et regnskab med et underskud på en milliard."

Sådan lyder reaktionen fra KMD's økonomidirektør Jannich Lund efter offentliggørelsen af selskabets årsrapport for 2018/2019.

KMD, der er en mastodonterne i det danske it-landskab, er kommet med et årsregnskab, der dækker over 15 måneder, da selskabet er begyndt at arbejde med et forskudt regnskabår efter de nye, japanske ejere tog over tidligere i år.

[b]Læs mere her: KMD lander kæmpeunderskud: Har tabt mere end en milliard kroner på et år[/b]

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

    Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job