Her er KMD's forklaring på kæmpeunderskud på mere end en milliard kroner: "Det er jævnfør den plan, vi har lagt"

Interview: KMD lander et underskud på en milliard kroner, fremgår det af it-mastodontens seneste årsregnskab. Det er en fordobling i forhold til året før. Se forklaringen på det gigantiske underskud fra KMD's økonomidirektør, Jannich Lund.

Artikel top billede

(Foto: Pr-foto)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Indblik i KMD's seneste årsregnskab
  • Økonomidirektørens reaktion på milliardunderskuddet
  • Årsagen til at KMD har sagt farvel til 500 ansatte
  • Hvad KMD's holdning er til ATP's erstatningskrav
1.270
6:30 min
"Når man kigger på tallene direkte, så er det selvfølgelig ikke tilfredsstillende at have et regnskab med et underskud på en milliard."

Sådan lyder reaktionen fra KMD's økonomidirektør Jannich Lund efter offentliggørelsen af selskabets årsrapport for 2018/2019.

KMD, der er en mastodonterne i det danske it-landskab, er kommet med et årsregnskab, der dækker over 15 måneder, da selskabet er begyndt at arbejde med et forskudt regnskabår efter de nye, japanske ejere tog over tidligere i år.

[b]Læs mere her: KMD lander kæmpeunderskud: Har tabt mere end en milliard kroner på et år[/b]

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Capgemini Danmark A/S

Microsoft AI Solution Architect

Københavnsområdet

Center For IT og Medicoteknologi

Vicedirektør med stærk teknologi- og udviklingsprofil

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-sikkerhedsspecialist med fokus på Governance, risiko, compliance og akkreditering

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job