Her er KMD's forklaring på kæmpeunderskud på mere end en milliard kroner: "Det er jævnfør den plan, vi har lagt"

Interview: KMD lander et underskud på en milliard kroner, fremgår det af it-mastodontens seneste årsregnskab. Det er en fordobling i forhold til året før. Se forklaringen på det gigantiske underskud fra KMD's økonomidirektør, Jannich Lund.

Artikel top billede

(Foto: Pr-foto)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Indblik i KMD's seneste årsregnskab
  • Økonomidirektørens reaktion på milliardunderskuddet
  • Årsagen til at KMD har sagt farvel til 500 ansatte
  • Hvad KMD's holdning er til ATP's erstatningskrav
1.270
6:30 min
"Når man kigger på tallene direkte, så er det selvfølgelig ikke tilfredsstillende at have et regnskab med et underskud på en milliard."

Sådan lyder reaktionen fra KMD's økonomidirektør Jannich Lund efter offentliggørelsen af selskabets årsrapport for 2018/2019.

KMD, der er en mastodonterne i det danske it-landskab, er kommet med et årsregnskab, der dækker over 15 måneder, da selskabet er begyndt at arbejde med et forskudt regnskabår efter de nye, japanske ejere tog over tidligere i år.

[b]Læs mere her: KMD lander kæmpeunderskud: Har tabt mere end en milliard kroner på et år[/b]

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S