Computerworld afslører: Disse seks it-systemer står til at blive omfattet af den nye krigsregel

Mere end 13 måneder efter krigsreglen blev ændret, kan Computerworld nu afsløre, at seks danske it-systemer står til at blive underlagt den nye krigsregel. Det betyder med andre ord, at de seks it-systemer ikke må forlade Danmark. Se hvilke it-systemer, der er tale om her.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se hvilke seks it-systemer der lige nu står til at blive omfattet af den nye krigsregel og dermed ikke må forlade Danmark
  • Få indblik i hvordan den nye krigsregel er anderledes end den gamle
  • Læs hvilken betydning den nye krigsregel får for KMD Momentum-systemet hvis det nuværende udkast bliver vedtaget
  • Find ud af hvorfor en ekspert mener, at "nu er der fuldstændig uklarhed"
  • Bliv klogere på udsigterne for hvornår retningslinjerne forventes endeligt vedtaget
2.508
12:45 min
25. juli er det 14 måneder siden, at krigsreglen blev ændret.

Men Justitsministeriet har endnu ikke offentliggjort den liste, der definerer hvilke danske it-systemer, der af hensyn til nationens sikkerhed er omfattet af den nye krigsregel og dermed ikke må forlade landet.

Og noget tyder på, at den danske it-sektor kommer til at vente et stykke tid endnu.

For processen er ikke længere fremme end, at Justitsministeriet 11. juli har rundsendt det seneste udkast til retningslinjerne for den nye krigsregel til mere end 50 forskellige fagforeninger, brancheforeninger og organisationer - herunder samtlige landets ministerier, 98 kommuner og fem regioner - som skal høres i forbindelse med reglerne.

Computerworld har fået fat i dokumenterne og kan derfor afsløre, hvilke seks it-systemer, der lige nu står til at blive omfattet af den nye krigsregel.

Annonceindlæg tema

Forsvar & beredskab

Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

Ahmed Yasin Mohammed Hassan

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job