Facebook-aktien tordnede i vejret efter rekordbøde

Facebook blev fredag aften ramt af en rekordstor økonomisk lussing af de amerikanske myndigheder, men aktiemarkederne havde tilsyneladende frygtet en endnu hårdere straf.

Artikel top billede

Aktiemarkederne reagerede positivt, da det fredag aften kom frem, at Facebook står til at få økonomisk lussing på 33 miliarder kroner (fem milliarder dollar, red) af den amerikanske konkurrence- og forbrugerstyrrelse FTC.

Det skriver blandt andet Business Insider.

Historisk straf

Straffen kommer som en reaktion på Facebooks privacy-skandaler, her i blandt Cambridge Analytica-skandale, og det er ifølge flere amerikanske medier den hårdeste straf i FTC's historie.

Alligevel var der tilfredshed at spore på børserne, der tilsyneladende havde frygtet en endnu hårdere straf. For aktiemarkederne reagerede prompte og sendte Facebook-aktiern op. Aktien lukkede i kurs 204,47, hvilket er den højeste kurs i knap et år.

Ifølge Business Insider steg aktien også på det såkaldte aftermarket, efter at markederne officielt er lukket.

Læs også: USA på vej med milliard-bod til Facebook for privacy-brud

Del af forlig

Straffen er en del af forlig, som Facebook har indgået med FTC, og det betyder samtidig, at FTC afslutter sin undersøgelse af Facebooks privacy-skandaler.

FTC har blandt andet undersøgt Facebooks praksis for håndtering af brugerdata.

Det har længe været kendt, at FTC's undersøgelser kunne resultere i en gigantisk økonomisk straf.

Da Facebook i april offentliggjorde sit regnskab for årets første kvartal, oplyste selskabet derfor også, at det havde lagt 3 milliarder dollar til sidn til betaling af en forventet bøde.

Læs også: Facebook gør klar til at modtage kæmpebøde for omfattende privacy-problemer: Trækker 20 milliarder kroner ud til betaling

I den forbindelse vurderede selskabet, at en bøde sandsynligvis ville være på mellem tre og fem milliarder dollar.

“Vi forventer et tab i spændet tre milliarder til fem milliarder dollar. Der er endnu ikke fundet en afgørelse, og der er fortsat usikkerhed om både tidsramme samt betingelser i forbindelse med den endelige afgørelse,” lød det fra Facebook i selskabets kvartalsmeddelelse.

Privacy-ændringer på vej

FTC har endnu ikke officielt bekræftet straffen, men det ventes, at den udover den økonomiske sanktion også indebærer, at selskabet skal ændre dele af sin privacy-praksis.

Ifølge New York Times indeholder forliget dog ingen begrænsninger i Facebooks muligheder for at indsamle data.

Læs også:Facebook-rapport: 61 store firmaer fik særlig adgang til at høste brugerdata

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland