Københavns Universitet opretter to nye fag i datalogi: De studerende vælter ind

Landets studerende har med to nye datalogifag nu mulighed for at kombinere uddannelsen på helt nye måder på Københavns Universitet. Ansøgningerne til datalogi er samtidig steget markant.

Artikel top billede

Foto: Griszka Niewiadomski

Københavns Universitet har oprettet to nye datalogiske bacheloruddannelser, der begge havde ansøgningsfrist 5. juli.

Således kan studerende nu læse datalogi-økonomi og machine learning og datavidenskab.

Som følge af det kan universitetet konstatere en markant fremgang i ansøgningerne.

"Det er fantastisk at se, at vi med vores to nye uddannelser har forøget den samlede søgning til datalogisk tunge uddannelser med 83 procent. Tilsvarende er 1. prioritets ansøgninger samlet set steget med 45 procent," lyder det fra Viceinstitutleder for undervisning på Datalogisk Institut (DIKU), Martin Lillholm, der fortsætter:

"Vi er rigtig glade for at se, at de nye uddannelser i datalog-økonomi og machine learning og datavidenskab, som forventet, har suppleret vores eksisterende datalogiuddannelse, og vi dermed har kunne tiltrække flere unge til teknisk tunge datalogibaserede uddannelser end tidligere."

Læs også: Københavns Universitet ramt af massivt og målrettet phishing-angreb: Over 500 ansattes password og brugernavn stjålet

De to nye uddannelser kombinerer datalogi med økonomi eller statistik på højeste niveau.

I alt har Københavns Universitet modtaget 627 kvote 1-ansøgninger til de nye uddannelser, der har 120 studiepladser.

Sammenlagt er antallet af 1. prioritetsansøgninger for både de teknisk tunge og de tværfaglige it-uddannelser på KU steget med over 31 procent.

Læs også: Københavns Universitet erkender skarp kritik af it-sikkerheden: “Vi har ikke helt de samme løsningsmuligheder”

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra DE-CIX

    Enhver strategi for applikationsmodernisering bør tage netværket med fra start

    Modernisering af ældre on-premise-applikationer til cloud-løsninger er en topprioritet for virksomheder globalt.

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    KMD A/S

    Frontend-udvikler

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird