Amerikansk lovforslag har tech-giganterne i sigtekornet: Hold jer fra finansielle services og digitale valutaer

Kommer lovforslaget 'Keep big tech out of finance act' i spil, vil der uddeles dagbøder i millionklassen til blandt andet Facebook.

Artikel top billede

Et amerikansk lovforslag turnerer i disse dage rundt mellem medlemmer af udvalget for finansiel tilsyn i repræsentanternes hus, et organ som nu ledes af det demokratiske parti.

Det skriver Reuters.

Forslaget, som lever under navnet ’Keep big tech out of finance act”, er tænkt som et egentlig forbud, som skal påbydes de amerikanske tech-giganter at holde sig fra finansielle produkter. Lovforslaget er i øjeblikket i udkast-stadiet.

Kommer loven i spil, vil det forbyde virksomheder som Facebook, Apple eller Google at agere som finansielle institutioner eller i at udstede digitale valutaer, såsom Facebooks nyligt annoncerede Libra-valuta.

Lovforslaget vil blandt andet påbyde dagsbøder til Facebook for deres nye valuta på en million dollar, små syv millioner kroner dagligt, for brud på de endnu ikke vedtagne regler.

Tech-giganter i sigtekornet

For at blive berørt af lovgivningen, skal virksomheder ifølge udkastet have en omsætning på over 25 milliarder dollar årligt.

Det demokratiske lovforslag er dog fortsat langt fra at blive vedtaget og vil på sigt først skulle vedtages i repræsentaternes hus for siden at blive blåstemplet i det republikansk kontrollerede senat.

Facebook og sine 28 partnere, herunder Visa og Mastercard, som i juni måned løftede sløret for den kryptobaserede ’Libra’-valuta, planlægger at give den digitale valuta debut en gang i 2020.

Se også: Facebook løfter sløret for sin egen kryptovaluta: Her er valutaen, der skal gøre Facebook til kæmpespiller på finansområdet

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S