Vestager uddeler ny milliardbøde til amerikansk it-gigant: Solgte komponenter til under kostpris

EU-kommissionen og Vestager er igen ude med det store bødehæfte til en amerikanske tech-mastodont.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Margrethe Vestager (R) uddeler endnu en milliardbøde i sit virke som EU’s konkurrencekommissær.

Bøden tildeles den amerikanske chip- og netværksgigant Qualcomm for at have misbrugt sin dominerende position på markedet for 3G-teknologi, skriver EU-kommissionen i en pressemeddelelse.

”Qualcomm dømmes for at have solgt sine 3G modem-komponenter under kostpris for at tvinge konkurrenten Icera ud af markedet. Det er et brud på EU’s konkurrencelovgivning”, lyder det i meddelelsen.

EU pålægger derfor en bøde på i alt 242 millioner euro til selskaber, svarende til omkring 1,82 milliarder kroner. Bøden svarer til 1,27 procent af Qualcomms samlede omsætning i 2018.

Qualcomms praksis vurderes samtidigt for at have forhindret konkurrence og innovation og begrænset udbuddet i markedet i perioden mellem midt-2009 og midt-2011.

Dengang mønstrede Qualcomm en markedsandel på over 60 procent, omkring det tredobbelte af sin nærmeste konkurrent, Icera.

I meddelelsen understreger EU-kommissionen, at store markedsandele i sig selv ikke bryder med EU’s konkurrencelovgivning.

Kommissionens undersøgelse fastslår, at Qualcomm i perioden misbrugte sin dominans ved at tilbyde såkaldt ’predatory pricing’, hvor tre af selskabets chipsets blev solgt til under kostpris til mobilselskaberne Huawei og ZTE.

Denne praksis kom samtidig med, at komponent-producenten Icera begyndte at blive en mere konkurrencedygtig udfordrer på markedet.

Se også: Så er det officielt: Vestager åbner sag mod Amazon for mulig misbrug af data

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,