Vestager uddeler ny milliardbøde til amerikansk it-gigant: Solgte komponenter til under kostpris

EU-kommissionen og Vestager er igen ude med det store bødehæfte til en amerikanske tech-mastodont.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Margrethe Vestager (R) uddeler endnu en milliardbøde i sit virke som EU’s konkurrencekommissær.

Bøden tildeles den amerikanske chip- og netværksgigant Qualcomm for at have misbrugt sin dominerende position på markedet for 3G-teknologi, skriver EU-kommissionen i en pressemeddelelse.

”Qualcomm dømmes for at have solgt sine 3G modem-komponenter under kostpris for at tvinge konkurrenten Icera ud af markedet. Det er et brud på EU’s konkurrencelovgivning”, lyder det i meddelelsen.

EU pålægger derfor en bøde på i alt 242 millioner euro til selskaber, svarende til omkring 1,82 milliarder kroner. Bøden svarer til 1,27 procent af Qualcomms samlede omsætning i 2018.

Qualcomms praksis vurderes samtidigt for at have forhindret konkurrence og innovation og begrænset udbuddet i markedet i perioden mellem midt-2009 og midt-2011.

Dengang mønstrede Qualcomm en markedsandel på over 60 procent, omkring det tredobbelte af sin nærmeste konkurrent, Icera.

I meddelelsen understreger EU-kommissionen, at store markedsandele i sig selv ikke bryder med EU’s konkurrencelovgivning.

Kommissionens undersøgelse fastslår, at Qualcomm i perioden misbrugte sin dominans ved at tilbyde såkaldt ’predatory pricing’, hvor tre af selskabets chipsets blev solgt til under kostpris til mobilselskaberne Huawei og ZTE.

Denne praksis kom samtidig med, at komponent-producenten Icera begyndte at blive en mere konkurrencedygtig udfordrer på markedet.

Se også: Så er det officielt: Vestager åbner sag mod Amazon for mulig misbrug af data

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S