Vestager uddeler ny milliardbøde til amerikansk it-gigant: Solgte komponenter til under kostpris

EU-kommissionen og Vestager er igen ude med det store bødehæfte til en amerikanske tech-mastodont.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Margrethe Vestager (R) uddeler endnu en milliardbøde i sit virke som EU’s konkurrencekommissær.

Bøden tildeles den amerikanske chip- og netværksgigant Qualcomm for at have misbrugt sin dominerende position på markedet for 3G-teknologi, skriver EU-kommissionen i en pressemeddelelse.

”Qualcomm dømmes for at have solgt sine 3G modem-komponenter under kostpris for at tvinge konkurrenten Icera ud af markedet. Det er et brud på EU’s konkurrencelovgivning”, lyder det i meddelelsen.

EU pålægger derfor en bøde på i alt 242 millioner euro til selskaber, svarende til omkring 1,82 milliarder kroner. Bøden svarer til 1,27 procent af Qualcomms samlede omsætning i 2018.

Qualcomms praksis vurderes samtidigt for at have forhindret konkurrence og innovation og begrænset udbuddet i markedet i perioden mellem midt-2009 og midt-2011.

Dengang mønstrede Qualcomm en markedsandel på over 60 procent, omkring det tredobbelte af sin nærmeste konkurrent, Icera.

I meddelelsen understreger EU-kommissionen, at store markedsandele i sig selv ikke bryder med EU’s konkurrencelovgivning.

Kommissionens undersøgelse fastslår, at Qualcomm i perioden misbrugte sin dominans ved at tilbyde såkaldt ’predatory pricing’, hvor tre af selskabets chipsets blev solgt til under kostpris til mobilselskaberne Huawei og ZTE.

Denne praksis kom samtidig med, at komponent-producenten Icera begyndte at blive en mere konkurrencedygtig udfordrer på markedet.

Se også: Så er det officielt: Vestager åbner sag mod Amazon for mulig misbrug af data

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Kingston Technology

    Styrket dataresiliens med hybrid og suveræn cloudlagring

    Cloudcomputing er i dag en central del af virksomheders IT, men mange organisationer er stadig stærkt afhængige af én enkelt cloududbyder.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network