Har du overvejet et alternativ til Office 365 i din virksomhed: Her er fire områder, hvor Google G Suite er bedre

Microsoft Office 365 er måske det oplagte valg for danske kunder. Men faktisk kan Googles alternativ, G Suite, sagtens være et fornuftigt alternativ for nogle typer kunder. Her er fire områder, hvor G Suite er bedre end Office.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Fire områder hvor Googles G Suite kan slå Office
  • Derfor skal du overordnet vælge G Suite
  • De overordnede forskelle på G Suite og Office
1.162
6 min
Microsoft og Google har med deres respektive kontorpakker mere eller mindre banket alle konkurrenter af banen og ejer i dag markedet.

Det er tæt på et duopol, hvor virksomheder reelt står over for valget mellem Microsofts Office eller Googles G Suite, når de skal vælge den digitale kontorpakke, der skal give virksomhedens medarbejdere de nødvendige arbejdsredskaber i nutidens kontorlandskab.

I det danske marked har størstedelen af virksomhederne dog valgt Microsofts kontorpakke, hvor navnlig det populære Office 365 er buldret ind som en klar vinder.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S