Amerikanske myndighed indleder officiel efterforskning af landets tech-giganter

Google, Amazon og Facebook kommer i det amerikanske justitsministeriums søgelys.

Artikel top billede

Det amerikanske justitsministerium oplyser denne uge, at landets største tech-virksomheder skal efterforskes for potentielle konkurrenceforvridende aktiviteter, skriver Reuters.

I sin undersøgelse vil myndigheden fastslå: ”I hvilken grad og hvordan de markedsledende online platforme er kommet til deres positions og afdække hvorvidt de benytter sig af konkurrenceforvridende tiltag, forhindrer innovation eller på anden vis har skadet forbrugerne,” lyder det i den officielle besked.

Se også: Den amerikanske regering forbereder mulig monopol-undersøgelse af tech-giganter

I sin udmelding nævner den amerikanske myndighed ingen virksomheder, men undersøgelse fokus på online-virksomheder som ’søgemaskiner, sociale medier og online handelsplatforme’, er Google, Facebook, Amazon og muligvis Apple med stor sandsynlighed efterforskningens sigte.

Meddelelsen skabte dønninger i børsmarkedet og resulterede i kursfald på 1,7 procent, 1,2 procent, 1,0 procent og 0,4 procent til henholdsvis Facebooks, Amazons, Googles og Apples aktie.

De amerikanske handelsmyndigheder tildelte tidligere på måneden Facebook en bøde på fem milliarder dollar for brud på et tidligere forlig.

Se også: Facebook-aktien tordnede i vejret efter rekordbøde

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos