Amerikanske myndighed indleder officiel efterforskning af landets tech-giganter

Google, Amazon og Facebook kommer i det amerikanske justitsministeriums søgelys.

Artikel top billede

Det amerikanske justitsministerium oplyser denne uge, at landets største tech-virksomheder skal efterforskes for potentielle konkurrenceforvridende aktiviteter, skriver Reuters.

I sin undersøgelse vil myndigheden fastslå: ”I hvilken grad og hvordan de markedsledende online platforme er kommet til deres positions og afdække hvorvidt de benytter sig af konkurrenceforvridende tiltag, forhindrer innovation eller på anden vis har skadet forbrugerne,” lyder det i den officielle besked.

Se også: Den amerikanske regering forbereder mulig monopol-undersøgelse af tech-giganter

I sin udmelding nævner den amerikanske myndighed ingen virksomheder, men undersøgelse fokus på online-virksomheder som ’søgemaskiner, sociale medier og online handelsplatforme’, er Google, Facebook, Amazon og muligvis Apple med stor sandsynlighed efterforskningens sigte.

Meddelelsen skabte dønninger i børsmarkedet og resulterede i kursfald på 1,7 procent, 1,2 procent, 1,0 procent og 0,4 procent til henholdsvis Facebooks, Amazons, Googles og Apples aktie.

De amerikanske handelsmyndigheder tildelte tidligere på måneden Facebook en bøde på fem milliarder dollar for brud på et tidligere forlig.

Se også: Facebook-aktien tordnede i vejret efter rekordbøde

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Midtjylland

    Danoffice IT

    Infrastructure Specialist

    Københavnsområdet

    Nextway Software A/S

    Product Configuration Specialist

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos