Amerikanske myndighed indleder officiel efterforskning af landets tech-giganter

Google, Amazon og Facebook kommer i det amerikanske justitsministeriums søgelys.

Artikel top billede

Det amerikanske justitsministerium oplyser denne uge, at landets største tech-virksomheder skal efterforskes for potentielle konkurrenceforvridende aktiviteter, skriver Reuters.

I sin undersøgelse vil myndigheden fastslå: ”I hvilken grad og hvordan de markedsledende online platforme er kommet til deres positions og afdække hvorvidt de benytter sig af konkurrenceforvridende tiltag, forhindrer innovation eller på anden vis har skadet forbrugerne,” lyder det i den officielle besked.

Se også: Den amerikanske regering forbereder mulig monopol-undersøgelse af tech-giganter

I sin udmelding nævner den amerikanske myndighed ingen virksomheder, men undersøgelse fokus på online-virksomheder som ’søgemaskiner, sociale medier og online handelsplatforme’, er Google, Facebook, Amazon og muligvis Apple med stor sandsynlighed efterforskningens sigte.

Meddelelsen skabte dønninger i børsmarkedet og resulterede i kursfald på 1,7 procent, 1,2 procent, 1,0 procent og 0,4 procent til henholdsvis Facebooks, Amazons, Googles og Apples aktie.

De amerikanske handelsmyndigheder tildelte tidligere på måneden Facebook en bøde på fem milliarder dollar for brud på et tidligere forlig.

Se også: Facebook-aktien tordnede i vejret efter rekordbøde

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS