Siemens og flere store virksomheder ramt af hackerangreb

En række virksomheder er blevet ramt af et malware-angreb, skriver Reuters. Blandt virksomhederne er en række tyske koncerner som Siemens og Henkel.

Artikel top billede

En række virksomheder, herunder de store tyske selskaber Siemens, Henkel og BASF, er blevet ramt af et hackerangreb.

Det oplyser selskaberne ifølge Reuters.

Af en tysk rapport fremgår det, at bagmændene sandsynligvis er en kinesisk statsstøttet gruppe.

Ifølge det tyske medie ARD brugte hackerne angiveligt malwaretypen 'Winnti', der gav hackerne mulighed for at få fjernadgang til de ramtes netværk.

Læs også: It-kriminelle udnytter viralt app-hit til hackerangreb: Sådan får hackere adgang til din mobil

Simens, shampoo-producenten Henkel og den schweiziske medicinalvirksomhed Rocke har bekræftet, at de har været berørt af malware-typen Winnti.

Også den tyske kemivirksomhed BASF og den tyske industrivirksomhed Covestro har bekræftet, at de har været udsat for et angreb.

Alle bedyrer samtidig, at de ikke har mistet følsomt data, og vil i øvrigt ikke kommentere på mistanken om eventuel kinesiske indblanding.

Blandt de virksomheder, der er ramt af malware-angrebet, er også en række andre selskaber verden over. Ifølge ARD's oplysninger inkluderer de den amerikanske hotelgruppe Marriott, det indonesiske luftfartsselskab Lion Air samt de japanske virksomheder Sumitomo og Shin-Etsu.

I 2016 var der ifølge Reuters et Winnti-angreb på computersystemer hos den tyske industrivirksomhed ThyssenKrupp.

Læs også: It-kriminalitet er nu verdens 13. største økonomi: Så mange penge tjener hackerne

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28 april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job