Siemens og flere store virksomheder ramt af hackerangreb

En række virksomheder er blevet ramt af et malware-angreb, skriver Reuters. Blandt virksomhederne er en række tyske koncerner som Siemens og Henkel.

Artikel top billede

En række virksomheder, herunder de store tyske selskaber Siemens, Henkel og BASF, er blevet ramt af et hackerangreb.

Det oplyser selskaberne ifølge Reuters.

Af en tysk rapport fremgår det, at bagmændene sandsynligvis er en kinesisk statsstøttet gruppe.

Ifølge det tyske medie ARD brugte hackerne angiveligt malwaretypen 'Winnti', der gav hackerne mulighed for at få fjernadgang til de ramtes netværk.

Læs også: It-kriminelle udnytter viralt app-hit til hackerangreb: Sådan får hackere adgang til din mobil

Simens, shampoo-producenten Henkel og den schweiziske medicinalvirksomhed Rocke har bekræftet, at de har været berørt af malware-typen Winnti.

Også den tyske kemivirksomhed BASF og den tyske industrivirksomhed Covestro har bekræftet, at de har været udsat for et angreb.

Alle bedyrer samtidig, at de ikke har mistet følsomt data, og vil i øvrigt ikke kommentere på mistanken om eventuel kinesiske indblanding.

Blandt de virksomheder, der er ramt af malware-angrebet, er også en række andre selskaber verden over. Ifølge ARD's oplysninger inkluderer de den amerikanske hotelgruppe Marriott, det indonesiske luftfartsselskab Lion Air samt de japanske virksomheder Sumitomo og Shin-Etsu.

I 2016 var der ifølge Reuters et Winnti-angreb på computersystemer hos den tyske industrivirksomhed ThyssenKrupp.

Læs også: It-kriminalitet er nu verdens 13. største økonomi: Så mange penge tjener hackerne

Annonceindlæg fra SuperOffice

Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger Business Relationship Manager

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S