Siemens og flere store virksomheder ramt af hackerangreb

En række virksomheder er blevet ramt af et malware-angreb, skriver Reuters. Blandt virksomhederne er en række tyske koncerner som Siemens og Henkel.

Artikel top billede

En række virksomheder, herunder de store tyske selskaber Siemens, Henkel og BASF, er blevet ramt af et hackerangreb.

Det oplyser selskaberne ifølge Reuters.

Af en tysk rapport fremgår det, at bagmændene sandsynligvis er en kinesisk statsstøttet gruppe.

Ifølge det tyske medie ARD brugte hackerne angiveligt malwaretypen 'Winnti', der gav hackerne mulighed for at få fjernadgang til de ramtes netværk.

Læs også: It-kriminelle udnytter viralt app-hit til hackerangreb: Sådan får hackere adgang til din mobil

Simens, shampoo-producenten Henkel og den schweiziske medicinalvirksomhed Rocke har bekræftet, at de har været berørt af malware-typen Winnti.

Også den tyske kemivirksomhed BASF og den tyske industrivirksomhed Covestro har bekræftet, at de har været udsat for et angreb.

Alle bedyrer samtidig, at de ikke har mistet følsomt data, og vil i øvrigt ikke kommentere på mistanken om eventuel kinesiske indblanding.

Blandt de virksomheder, der er ramt af malware-angrebet, er også en række andre selskaber verden over. Ifølge ARD's oplysninger inkluderer de den amerikanske hotelgruppe Marriott, det indonesiske luftfartsselskab Lion Air samt de japanske virksomheder Sumitomo og Shin-Etsu.

I 2016 var der ifølge Reuters et Winnti-angreb på computersystemer hos den tyske industrivirksomhed ThyssenKrupp.

Læs også: It-kriminalitet er nu verdens 13. største økonomi: Så mange penge tjener hackerne

Annonceindlæg fra Lenovo

Hvorfor lykkes nogle organisationer med AI – mens andre sidder fast i pilotfasen?

AI rykker fra teknologiagendaen til den strategiske dagsorden. Men for mange er vejen fra ambition til målbar værdi længere end forventet.

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job