Siemens og flere store virksomheder ramt af hackerangreb

En række virksomheder er blevet ramt af et malware-angreb, skriver Reuters. Blandt virksomhederne er en række tyske koncerner som Siemens og Henkel.

Artikel top billede

En række virksomheder, herunder de store tyske selskaber Siemens, Henkel og BASF, er blevet ramt af et hackerangreb.

Det oplyser selskaberne ifølge Reuters.

Af en tysk rapport fremgår det, at bagmændene sandsynligvis er en kinesisk statsstøttet gruppe.

Ifølge det tyske medie ARD brugte hackerne angiveligt malwaretypen 'Winnti', der gav hackerne mulighed for at få fjernadgang til de ramtes netværk.

Læs også: It-kriminelle udnytter viralt app-hit til hackerangreb: Sådan får hackere adgang til din mobil

Simens, shampoo-producenten Henkel og den schweiziske medicinalvirksomhed Rocke har bekræftet, at de har været berørt af malware-typen Winnti.

Også den tyske kemivirksomhed BASF og den tyske industrivirksomhed Covestro har bekræftet, at de har været udsat for et angreb.

Alle bedyrer samtidig, at de ikke har mistet følsomt data, og vil i øvrigt ikke kommentere på mistanken om eventuel kinesiske indblanding.

Blandt de virksomheder, der er ramt af malware-angrebet, er også en række andre selskaber verden over. Ifølge ARD's oplysninger inkluderer de den amerikanske hotelgruppe Marriott, det indonesiske luftfartsselskab Lion Air samt de japanske virksomheder Sumitomo og Shin-Etsu.

I 2016 var der ifølge Reuters et Winnti-angreb på computersystemer hos den tyske industrivirksomhed ThyssenKrupp.

Læs også: It-kriminalitet er nu verdens 13. største økonomi: Så mange penge tjener hackerne

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job