Artikel top billede

Kæmpe hackerangreb bliver igen dyrere end forventet: Regningen bliver over en halv milliard

Den norske alluminiumsgigant Norsk Hydro må endnu engang se et milliontab på bundlinjen efter, at selskabet blev ramt af et omfattende hackerangreb.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs hvor stort et tab Norsk Hydro forventer efter hackerangrebet
  • Se hvorfor hackerangrebet fortsætter med at koste selskabet millioner
491
2:30 min
Før sommer blev Norsk Hydro ramt af et hackerangreb, der lammede store dele af forretningen både i Norge og herhjemme.

Det har allerede kostet selskabet millioner af kroner, og nu opjusterer virksomheden endnu engang tabet.

Tidligere på året oplyste selskabet, at man i første kvartal i år regnede med et tab på 250 millioner danske kroner som konsekvens af angrebet.

Nu har Norsk Hydro netop fremlagt regnskabet for andet kvartal, der viser, at regningen næsten bliver fordoblet efter de fø

Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Microsoft vil opbevare nødkopier af sin kildekode centralt sted i Europa: Her skal kildekoden ligge

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

André Rogaczewski efter stærkt regnskab: "Vi har noget, som er ekstremt relevant i den tid, som vi lever i"

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Stort antal servere sårbare over for alvorligt sikkerhedshul i SAP-system

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Her er Microsofts fem vigtigste løfter til Europa: Vil modstå Trump og indsætte særlig europæisk bestyrelse

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Blæser til kamp for 30-timers arbejdsuge for danske it-folk