Rekordmange studerende optaget på de danske it-uddannelser: Se alle tallene her

I nat har tusindvis af nye studerende fået svar på om de er kommet ind på deres drømmestudie. Og i 2019 er der rekordmange, der er blevet optaget på en it-uddannelse.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se alle tallene for optaget på de danske it-uddannelser
  • Se kønsfordelingen på STEM-uddannelser
  • Tjek hvilket uddannelsesniveau der er mest populært inden for it-uddannelserne
554
3 min
Klokken 00.01 fik tusindvis af håbefulde studerende svar på, om de var blevet optaget på en af de uddannelser de havde søgt ind på.

Og der er grund til optimisme i de danske virksomheder, der efterspørger flere it-medarbejdere. I hvert fald, hvis vi er på optaget af nye it-studerende.

Optaget på de danske it-uddannelser nemlig steget sammenlignet med de tidligere år.

Det er dog en beskeden stigning, så de danske virksomheder skal endnu ikke glæde sig for tidligt.

[b]Læs også: [url=h

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect