Fyrede medarbejdere hos tysk storbank har haft adgang til interne data i ugevis

Tidligere medarbejdere hos Deutche Bank har i ugevis haft adgang til bankens interne systemer efter de var blevet fyret.

Artikel top billede

PR-foto

50 tidligere medarbejdere i den tyske storbank Deutche Bank havde i flere uger efter deres fyring stadig adgang til bankens systemer.

En tidligere saglsmedarbejder udnyttede adgangen til at sende 450 besekeder gennem et af bankens systemer via en fjernadgang.

Det skriver den amerikanske avis Financial Times.

Deutche Bank har nu sat gang i en undersøgelse, der skal skulegrave om, de fyrede medarbejdere har skaffet sig adgang til fortrolige oplysninger.

Læs også: Hundredevis af tyske politikere og journalister er ramt af et hackerangreb: Feriebilleder og internedokumenter er lækket

Tidligere på måneden måtte Deutche Bank lukke større dele af sin forretning, og derfor blev de 50 medarbejdere fyret fra bankens kontorer i London og New York.

"Adgangen til handelssystemerne blev lukket øjeblikkeligt for medarbejdere, der har risiko for at blive afskediget," lyder det fra den tyske Storbank ifølge Financial Times.

Det er endnu usikkert om de fyrede medarbejdere har brugt adgangen til at få adgangt til følsomme data eller, om de fyrede medarbejdere har samarbejdet med andre, der stadig er ansat i Deutche Bank.

Læs også: Lækkede mails afslører: Her er fem tvivlsomme metoder Facebook benytter til at høste data

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS