Mere end 100 millioner bankkunder ramt i kæmpe hackerangreb: Kan koste banken over én milliard kroner

En amerikansk bank har fået stjålet fortrolige oplysninger på 100 millioner kunder efter et stort hackerangreb ramt selskabet mandag.

Artikel top billede

Et hackerangreb på den amerikanske bank Capital One har givet en hacker adgang til 100 millioner amerikanere og seks millioner canadiers navne, adresser, personnumre og bankoplysninger.

Det skriver nyhedsbureauet Reuters.

Angrebet blev opdaget tidligere på måneden og polititet mistænker en 33-årig amerikaner ved navn Paige Thompson for at stå bag.

140.000 af de ramte har fået stjålet deres personnumre mens 80.000 af de kompromiterede kunder har fået stjålet deres bankoplysninger.

Læs også: Dansk Hydro-direktør efter hacker-angreb: "Vi løber rundt med USB-stik fra computer til computer for at flytte informationer rundt i forsyningskæden"

For bankens canadiske kunder, er der til gengæld tale om én million personnumre, der er blevet stjået fra Capital One.

Paige Thompson delte efterfølgende de stjålne oplysninger på platformen GitHub. Her blev en anden bruger opmærksom på opslaget og kontaktede politiet for at anmelde hacket.

Den amerikanske bank blev hacket mellem 12. marts og 17. juli, hvor man altså opdagede lækket og fik standset det, skriver Reuters.

Læs også: Hacker roser ny sikkerhedsfunktion til iPhone: Men den kommer ikke uden en pris

Capital One har allerede anslået at det omfattende hackerangreb kommer til at koste banken mellem 100 og 150 millioner dollar alene i 2019.

I danske kroner svarer det til mellem 670 millioner og én milliard kroner.

Udgifterne dækker blandt andet over overvågning af bankoplysningerne og juridisk bistand til de implicerede.

Læs også: “Hackerne hacker ikke – de logger ind”: Her er de tre største it-sikkerhedstrusler, du skal være opmærksom på

Annonce

Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S