Facebook skaber usikkerhed om ny kryptovaluta: Libra kan ende i graven inden lancering

Facebook annoncerede i juni planerne om en ny kryptovaluta kaldet Libra. Men efter hård modstand fra politisk hold kan det ende med, at projektet aldrig bliver realiseret, oplyser selskabet.

Artikel top billede

(Foto: Libra)

Efter Facebook i juni kunne offentliggøre nyheden om, at selskabet var på vej med en ny kryptovaluta, har verdens største sociale medie mødt massiv modstand.

Det har skabt usikkerhed om, hvorledes kryptovalutaen ved navn Libra overhovedet kommer til at blive en realitet.

Det skriver det amerikanske medie CNBC.

I Facebooks seneste kvartalsregnskab skriver selskabet, at den digitale valuta er sat til at blive lanceret i 2020, men at der er nogle faktorer, som kan forhindre det i at ske.

Læs mere om Libra her: Facebook løfter sløret for sin egen kryptovaluta: Her er valutaen, der skal gøre Facebook til kæmpespiller på finansområdet

Selskabet oplyser, at det ikke kan garanteres, "at Libra og beslægtede produkter og services, vil blive gjort tilgængeligt inden for den nærmeste fremtid eller overhovedet," sådan lyder udmeldingen fra Facebook ifølge mediet.

Yderligere skriver det sociale medie, at selskabet ikke har signifikant erfaring med digitale valutaer eller blockchain-teknologi, hvilket kan have en effekt på selskabets evne til at udvikle og markedsføre de produkter.

Det har haglet ned med kritik over Facebooks nye satsning fra blandt andet den finansielle verden og den amerikanske regering.

Læs mere her:Kritikken hagler ned over Facebooks kryptovaluta Libra: Planen er ''desillusioneret" og "sindssyg"

Modstanden, Facebook har mødt, anerkendes også i regnskabet under sektionen om, hvilke udfordringer der kan hindre lanceringen af Libra.

Her oplyses der, at Facebook regner med, at den modstand vil fortsætte.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S