Facebook skaber usikkerhed om ny kryptovaluta: Libra kan ende i graven inden lancering

Facebook annoncerede i juni planerne om en ny kryptovaluta kaldet Libra. Men efter hård modstand fra politisk hold kan det ende med, at projektet aldrig bliver realiseret, oplyser selskabet.

Artikel top billede

(Foto: Libra)

Efter Facebook i juni kunne offentliggøre nyheden om, at selskabet var på vej med en ny kryptovaluta, har verdens største sociale medie mødt massiv modstand.

Det har skabt usikkerhed om, hvorledes kryptovalutaen ved navn Libra overhovedet kommer til at blive en realitet.

Det skriver det amerikanske medie CNBC.

I Facebooks seneste kvartalsregnskab skriver selskabet, at den digitale valuta er sat til at blive lanceret i 2020, men at der er nogle faktorer, som kan forhindre det i at ske.

Læs mere om Libra her: Facebook løfter sløret for sin egen kryptovaluta: Her er valutaen, der skal gøre Facebook til kæmpespiller på finansområdet

Selskabet oplyser, at det ikke kan garanteres, "at Libra og beslægtede produkter og services, vil blive gjort tilgængeligt inden for den nærmeste fremtid eller overhovedet," sådan lyder udmeldingen fra Facebook ifølge mediet.

Yderligere skriver det sociale medie, at selskabet ikke har signifikant erfaring med digitale valutaer eller blockchain-teknologi, hvilket kan have en effekt på selskabets evne til at udvikle og markedsføre de produkter.

Det har haglet ned med kritik over Facebooks nye satsning fra blandt andet den finansielle verden og den amerikanske regering.

Læs mere her:Kritikken hagler ned over Facebooks kryptovaluta Libra: Planen er ''desillusioneret" og "sindssyg"

Modstanden, Facebook har mødt, anerkendes også i regnskabet under sektionen om, hvilke udfordringer der kan hindre lanceringen af Libra.

Her oplyses der, at Facebook regner med, at den modstand vil fortsætte.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS