Apple overrasker positivt med nyt regnskab trods rekordlavt iPhone-salg

Salget af nye iPhones ligger rekordlavt for amerikanske Apple, der netop har aflagt regnskab for årets tredje kvartal.

Artikel top billede

(Foto: Niels de Boissezon / Computerworld)

Mandag aften kunne teknologigiganten Apple fremlægge et regnskab, der lå over forventningerne til det amerikanske selskab.

I årets tredje kvartal endte omsætningen på 53,8 milliarder dollar, eller hvad der svarer til 360 milliarder danske kroner.

Ifølge dagbladet Børsen var forventningerne til Apple, at omsætningen ville ende på 53,4 milliarder dollar og dermed var regnskabet en anelse mere posititvt end forventet.

"Dette var vores største juni-kvartal nogensinde - drevet af en alletiders rekordomsætning fra services, accelererende vækst inden for wearables, en stærk præstation fra iPad og Mac-computere og betydeligt forbedrede tendenser inden for iPhone," lyder det fra Apples topchef, Tim Cook, i regnskabet ifølge avisen.

iPhone-salget skuffer

Anderledes dystert ser det ud for Apples salg af nye iPhones.

For første gang i syv år udgør salget af iPhones nemlig mindre end halvdelen af den samlede omsætning.

Salget af iPhones ender i tredje kvartal på 25,9 milliarder dollar, hvilket svarer til omkring 173,3 milliarder danske kroner.

Det nedadgående salg af virksomhedens flagskibsprodukt har dog været undervejs et stykke tid allerede.

Derfor fremhævede Tim Cooks også over for nyhedsbureauet Reuters, at Apple vokser i omsætning på alle andre parametre end den berømte iPhone.

Annonceindlæg fra Barco

De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S