Apple overrasker positivt med nyt regnskab trods rekordlavt iPhone-salg

Salget af nye iPhones ligger rekordlavt for amerikanske Apple, der netop har aflagt regnskab for årets tredje kvartal.

Artikel top billede

(Foto: Niels de Boissezon / Computerworld)

Mandag aften kunne teknologigiganten Apple fremlægge et regnskab, der lå over forventningerne til det amerikanske selskab.

I årets tredje kvartal endte omsætningen på 53,8 milliarder dollar, eller hvad der svarer til 360 milliarder danske kroner.

Ifølge dagbladet Børsen var forventningerne til Apple, at omsætningen ville ende på 53,4 milliarder dollar og dermed var regnskabet en anelse mere posititvt end forventet.

"Dette var vores største juni-kvartal nogensinde - drevet af en alletiders rekordomsætning fra services, accelererende vækst inden for wearables, en stærk præstation fra iPad og Mac-computere og betydeligt forbedrede tendenser inden for iPhone," lyder det fra Apples topchef, Tim Cook, i regnskabet ifølge avisen.

iPhone-salget skuffer

Anderledes dystert ser det ud for Apples salg af nye iPhones.

For første gang i syv år udgør salget af iPhones nemlig mindre end halvdelen af den samlede omsætning.

Salget af iPhones ender i tredje kvartal på 25,9 milliarder dollar, hvilket svarer til omkring 173,3 milliarder danske kroner.

Det nedadgående salg af virksomhedens flagskibsprodukt har dog været undervejs et stykke tid allerede.

Derfor fremhævede Tim Cooks også over for nyhedsbureauet Reuters, at Apple vokser i omsætning på alle andre parametre end den berømte iPhone.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Offentlig digitalisering

    Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen