Apple overrasker positivt med nyt regnskab trods rekordlavt iPhone-salg

Salget af nye iPhones ligger rekordlavt for amerikanske Apple, der netop har aflagt regnskab for årets tredje kvartal.

Artikel top billede

(Foto: Niels de Boissezon / Computerworld)

Mandag aften kunne teknologigiganten Apple fremlægge et regnskab, der lå over forventningerne til det amerikanske selskab.

I årets tredje kvartal endte omsætningen på 53,8 milliarder dollar, eller hvad der svarer til 360 milliarder danske kroner.

Ifølge dagbladet Børsen var forventningerne til Apple, at omsætningen ville ende på 53,4 milliarder dollar og dermed var regnskabet en anelse mere posititvt end forventet.

"Dette var vores største juni-kvartal nogensinde - drevet af en alletiders rekordomsætning fra services, accelererende vækst inden for wearables, en stærk præstation fra iPad og Mac-computere og betydeligt forbedrede tendenser inden for iPhone," lyder det fra Apples topchef, Tim Cook, i regnskabet ifølge avisen.

iPhone-salget skuffer

Anderledes dystert ser det ud for Apples salg af nye iPhones.

For første gang i syv år udgør salget af iPhones nemlig mindre end halvdelen af den samlede omsætning.

Salget af iPhones ender i tredje kvartal på 25,9 milliarder dollar, hvilket svarer til omkring 173,3 milliarder danske kroner.

Det nedadgående salg af virksomhedens flagskibsprodukt har dog været undervejs et stykke tid allerede.

Derfor fremhævede Tim Cooks også over for nyhedsbureauet Reuters, at Apple vokser i omsætning på alle andre parametre end den berømte iPhone.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,