Apple overrasker positivt med nyt regnskab trods rekordlavt iPhone-salg

Salget af nye iPhones ligger rekordlavt for amerikanske Apple, der netop har aflagt regnskab for årets tredje kvartal.

Artikel top billede

(Foto: Niels de Boissezon / Computerworld)

Mandag aften kunne teknologigiganten Apple fremlægge et regnskab, der lå over forventningerne til det amerikanske selskab.

I årets tredje kvartal endte omsætningen på 53,8 milliarder dollar, eller hvad der svarer til 360 milliarder danske kroner.

Ifølge dagbladet Børsen var forventningerne til Apple, at omsætningen ville ende på 53,4 milliarder dollar og dermed var regnskabet en anelse mere posititvt end forventet.

"Dette var vores største juni-kvartal nogensinde - drevet af en alletiders rekordomsætning fra services, accelererende vækst inden for wearables, en stærk præstation fra iPad og Mac-computere og betydeligt forbedrede tendenser inden for iPhone," lyder det fra Apples topchef, Tim Cook, i regnskabet ifølge avisen.

iPhone-salget skuffer

Anderledes dystert ser det ud for Apples salg af nye iPhones.

For første gang i syv år udgør salget af iPhones nemlig mindre end halvdelen af den samlede omsætning.

Salget af iPhones ender i tredje kvartal på 25,9 milliarder dollar, hvilket svarer til omkring 173,3 milliarder danske kroner.

Det nedadgående salg af virksomhedens flagskibsprodukt har dog været undervejs et stykke tid allerede.

Derfor fremhævede Tim Cooks også over for nyhedsbureauet Reuters, at Apple vokser i omsætning på alle andre parametre end den berømte iPhone.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Ingeniør til Satellitkommunikation

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Specialister til Overvågning, sikkerhed og compliance til Forsvarets nye Digital Backbone

    Midtjylland

    Statens IT

    Databaseadministrator med fokus på MS-SQL

    Københavnsområdet

    DHI A/S

    Senior Backend Developer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S