Samsungs overskud halveret: Kunderne vil have billigere smartphones

En handelskonflikt med Japan og en faldende efterspørgsel efter de allerdyreste smartphones har fået overskuddet til at falde hos Samsung.

Artikel top billede

Foto: Niels de Boissezon

Den koreanske elektronikgigant Samsung fik halveret sit overskud i årets andet kvartal.

Det viser selskabets seneste kvartalsregnskab ifølge nyhedsbureauet Reuters.

Ifølge regnskabet faldt overskuddet med hele 56 procent, mens selskabet omsætning gik fire procent tilbage.

Dropper dyre telefoner

En del af årsagen skyldes ifølge techmediet The Verge, at kunderne tilsynelandende har mistet en del af interessen for selskabets dyreste og normalt mest profitable smartphones.

Samsung har ifølge mediet således oplevet en aftagende efterspørgsel efter topmodeller, som den Samsung Galaxy 10, der blev lanceret i starten af året.

Læs også: Samsung lancerer lovende stjernetelefoner: Mød Galaxy S10 – i alle dennes vilde varianter

Til gengæld har Samsung oplevet en solid efterspørgsel efter mellemklassetelefoner som Galaxy A50 og A70.

Den udviklet har haft den konsekvens, at omsætningen for Samsungs smartphone-division er steget med otte procent, mens overskuddet faldt med 42 procent i forhold til samme kvartal i fjor.

Producerer for mange chips

Derudover har Samsung ifølge Reuters også været ramt af en overproduktion af hukommelseschips.

Forklaringen på det skal blandt andet findes i en eskalerende handelskonflikt mellem Japan og Sydkorea.

Derudover er Samsung ifølge Reuters også blevet ramt af konsekvenserne af den aktuelle handelskrig mellem Kina og USA, hvilket blandt andet skyldes, at den kinesiske elektronikproducent Huawei er en Samsungs helt store kunder.

Læs også: Samsung hårdt ramt af sanktioner mod Huawei

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S