Samsungs overskud halveret: Kunderne vil have billigere smartphones

En handelskonflikt med Japan og en faldende efterspørgsel efter de allerdyreste smartphones har fået overskuddet til at falde hos Samsung.

Artikel top billede

Foto: Niels de Boissezon

Den koreanske elektronikgigant Samsung fik halveret sit overskud i årets andet kvartal.

Det viser selskabets seneste kvartalsregnskab ifølge nyhedsbureauet Reuters.

Ifølge regnskabet faldt overskuddet med hele 56 procent, mens selskabet omsætning gik fire procent tilbage.

Dropper dyre telefoner

En del af årsagen skyldes ifølge techmediet The Verge, at kunderne tilsynelandende har mistet en del af interessen for selskabets dyreste og normalt mest profitable smartphones.

Samsung har ifølge mediet således oplevet en aftagende efterspørgsel efter topmodeller, som den Samsung Galaxy 10, der blev lanceret i starten af året.

Læs også: Samsung lancerer lovende stjernetelefoner: Mød Galaxy S10 – i alle dennes vilde varianter

Til gengæld har Samsung oplevet en solid efterspørgsel efter mellemklassetelefoner som Galaxy A50 og A70.

Den udviklet har haft den konsekvens, at omsætningen for Samsungs smartphone-division er steget med otte procent, mens overskuddet faldt med 42 procent i forhold til samme kvartal i fjor.

Producerer for mange chips

Derudover har Samsung ifølge Reuters også været ramt af en overproduktion af hukommelseschips.

Forklaringen på det skal blandt andet findes i en eskalerende handelskonflikt mellem Japan og Sydkorea.

Derudover er Samsung ifølge Reuters også blevet ramt af konsekvenserne af den aktuelle handelskrig mellem Kina og USA, hvilket blandt andet skyldes, at den kinesiske elektronikproducent Huawei er en Samsungs helt store kunder.

Læs også: Samsung hårdt ramt af sanktioner mod Huawei

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Teamleder til AL Sydbanks GDPR & Tech Regulation i Aabenraa

    Sydjylland

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Tech Lead til Datacenter Operations

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S