Samsungs overskud halveret: Kunderne vil have billigere smartphones

En handelskonflikt med Japan og en faldende efterspørgsel efter de allerdyreste smartphones har fået overskuddet til at falde hos Samsung.

Artikel top billede

Foto: Niels de Boissezon

Den koreanske elektronikgigant Samsung fik halveret sit overskud i årets andet kvartal.

Det viser selskabets seneste kvartalsregnskab ifølge nyhedsbureauet Reuters.

Ifølge regnskabet faldt overskuddet med hele 56 procent, mens selskabet omsætning gik fire procent tilbage.

Dropper dyre telefoner

En del af årsagen skyldes ifølge techmediet The Verge, at kunderne tilsynelandende har mistet en del af interessen for selskabets dyreste og normalt mest profitable smartphones.

Samsung har ifølge mediet således oplevet en aftagende efterspørgsel efter topmodeller, som den Samsung Galaxy 10, der blev lanceret i starten af året.

Læs også: Samsung lancerer lovende stjernetelefoner: Mød Galaxy S10 – i alle dennes vilde varianter

Til gengæld har Samsung oplevet en solid efterspørgsel efter mellemklassetelefoner som Galaxy A50 og A70.

Den udviklet har haft den konsekvens, at omsætningen for Samsungs smartphone-division er steget med otte procent, mens overskuddet faldt med 42 procent i forhold til samme kvartal i fjor.

Producerer for mange chips

Derudover har Samsung ifølge Reuters også været ramt af en overproduktion af hukommelseschips.

Forklaringen på det skal blandt andet findes i en eskalerende handelskonflikt mellem Japan og Sydkorea.

Derudover er Samsung ifølge Reuters også blevet ramt af konsekvenserne af den aktuelle handelskrig mellem Kina og USA, hvilket blandt andet skyldes, at den kinesiske elektronikproducent Huawei er en Samsungs helt store kunder.

Læs også: Samsung hårdt ramt af sanktioner mod Huawei

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect