Samsungs overskud halveret: Kunderne vil have billigere smartphones

En handelskonflikt med Japan og en faldende efterspørgsel efter de allerdyreste smartphones har fået overskuddet til at falde hos Samsung.

Artikel top billede

Foto: Niels de Boissezon

Den koreanske elektronikgigant Samsung fik halveret sit overskud i årets andet kvartal.

Det viser selskabets seneste kvartalsregnskab ifølge nyhedsbureauet Reuters.

Ifølge regnskabet faldt overskuddet med hele 56 procent, mens selskabet omsætning gik fire procent tilbage.

Dropper dyre telefoner

En del af årsagen skyldes ifølge techmediet The Verge, at kunderne tilsynelandende har mistet en del af interessen for selskabets dyreste og normalt mest profitable smartphones.

Samsung har ifølge mediet således oplevet en aftagende efterspørgsel efter topmodeller, som den Samsung Galaxy 10, der blev lanceret i starten af året.

Læs også: Samsung lancerer lovende stjernetelefoner: Mød Galaxy S10 – i alle dennes vilde varianter

Til gengæld har Samsung oplevet en solid efterspørgsel efter mellemklassetelefoner som Galaxy A50 og A70.

Den udviklet har haft den konsekvens, at omsætningen for Samsungs smartphone-division er steget med otte procent, mens overskuddet faldt med 42 procent i forhold til samme kvartal i fjor.

Producerer for mange chips

Derudover har Samsung ifølge Reuters også været ramt af en overproduktion af hukommelseschips.

Forklaringen på det skal blandt andet findes i en eskalerende handelskonflikt mellem Japan og Sydkorea.

Derudover er Samsung ifølge Reuters også blevet ramt af konsekvenserne af den aktuelle handelskrig mellem Kina og USA, hvilket blandt andet skyldes, at den kinesiske elektronikproducent Huawei er en Samsungs helt store kunder.

Læs også: Samsung hårdt ramt af sanktioner mod Huawei

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Dansk Retursystem A/S

    Enterprise Arkitekt (EA) til dansk miljøvirksomhed

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune