Apple er klar med ny offentlig beta-udgave: Få en forsmag på iOS 13 her

Har du en iPhone 6s eller nyere? Så skal du downloade den seneste beta af iOS 13.

Artikel top billede

Du kan nu få en forsmag på den næste udgave af Apples styresystem til iPhone, iOS 13.

For Apple har tidligere på ugen lanceret den fjerde beta-udgave af styresystemet i en såkaldt offentlig beta, hvor alle frit kan downloade den.

Du kan læse mere om alle nyhederne i iOS 13 her:

Apple klar med stribevis af software-nyheder: Giver iTunes dødsstødet og lancerer et helt nyt styresystem

Sådan kommer du i gang

For at få adgang til beta-udgaven skal du dog først tilmelde din iOS-enhed til Apples public beta-program. Det gør du via dette link.

Dernæst skal du tilmelde din iOS-enhed til programmet, og herefter skal du du besøge adressen https://beta.apple.com/profile med din iOS-enhed og installere en konfigurations-profil.

Når du har gjort det, kan nu finde opdateringen på din enhed ved at gå ind i indstillinger, vælge generelt og herefter vælge software-opdateringer

iOS Public Beta 4 er tilgengængelig på følgende enheder:

- iPhone XS
- iPhone XS Max
- iPhone XR
- iPhone X
- iPhone 8
- iPhone 8 Plus
- iPhone 7
- iPhone 7 Plus
- iPhone 6s
- iPhone 6s Plus
- iPhone SE
- iPod touch 7. generation

Ny udvikler-beta er også klar

Udover public beta nummer 4, så har Apple også frigivet den femte udgave af den såkaldte developer beta, der henvender sig til folk, der har en udvikler konto.

Hvis du har en udvikler konto, kan du hente developer-betaen her.

Apple har i den forløbne uge også lanceret den fjerde public beta til iPadOS og MacOS Catalina samt den femte udvikler-beta af WatchOS 6.

Læs også: Apples nye styresystem er ude: Nu skal iPad’en tages seriøst

Altid risiko forbundet med beta

Som altid skal vi dog understrege, at det indebærer en vis risiko at installere en beta på din enhed.

Derfor anbefales det som udgangspunkt ikke, at du installere den på enhed, som du er afhængig af i din dagligdag.

For du kan blandt andet risikere, at der er apps, som endnu ikke virker med iOS 13, og der er stadigvæk også en del fejl, som endnu ikke er blevet rettet.

Derfor er det også tilrådeligt, at du tager backup.

Det er Apples anbefaling, at du tager backup via iTunes, eller installerer betaen på en enhed, som du har i overskud og derfor ikke er afhængig af.

Det forventes, at Apple når at udsende i omegnen af 10 beta-udgaver, før den færdige udgave af iOS 13 bliver frigivet til september.

Læs også:
iOS 13 tager form: Her er otte grunde til at styresystemet vil gøre din iPhone mere sikker end nogensinde

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Axcess Nordic

    AI i kundeservice kræver mere end ny teknologi

    AI er på vej ind i danske kontaktcentre, men uklare mål, tunge processer og et opsplittet systemlandskab spænder mange steder ben for resultaterne.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job