Morgen-briefing: Telia-topchef melder sin fratrædelse / Facebook og Instagram igennem globalt nedbrud / Alliance gør Nets til en af de største spillere i Polen / Elon Musks bore-virksomhed får kinesisk debut

Morgen-briefing: Telia-topchef melder sin fratrædelse / Facebook og Instagram igennem globalt nedbrud / Alliance gør Nets til en af de største spillere i Polen / Elon Musks bore-virksomhed får kinesisk debut

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Telia-topchef melder, at han træder af

Administrerende direktør og præsident i Telia Company, Johan Dennelind, meddeler 4. august 2019, at han opsiger sin stilling i løbet af 2020.

Selskabet oplyser i en pressemeddelelse at det eksakte tidspunkt for Johans Dennelind fratrædelse afhænger af, hvornår hans afløser vil blive fundet. Denne søgen er sat i gang øjeblikkeligt, lyder det.

Johan Denneling har været administrerende direktør og præsident i Telia Company siden september 2013.

” Det har været en stor ære at være præsident og CEO for Telia Company, en af Sveriges ældste og største virksomheder. Igennem de seneste år har jeg, sammen med bestyrelsen og mit team, implementeret en transformation af og kursskifte for Telia til en virksomhed, som er velpositioneret og ekviperet til at møde fremtiden,” siger han.

Facebook og Instagram igennem globalt nedbrud

Igennem søndag 4. august melder brugere kloden over om nedbrud i Facebook to sociale medier, Facebook og Instagram.

Brugere fra både USA, Canada, Australien og dele af Asien melder om problemer med at koble sig på eller at dele statusopdateringer, billeder og videoer på populære sociale platforme.

Nedbruddet debuterede klokken 15.30 dansk tid ifølge Cnet.

Nedetiden har ifølge Techcrunch fået brugerne til at søge mod Twitter, hvor hashtags som #instagramdown og #facebookdown nu trender.

Alliance gør Nets til en af de største spillere i Polen

En strategisk alliance mellem nordiske Nets og den polske betalingstjeneste Przelewy24 er blevet godkendt af de polske myndigheder. Det skriver dagbladet Børsen.

Den nye alliance gør, at de to selskaber samles som et fælles selskab, som blandt andet tilbyder tjenesterDotpay/ecard.

Nets bliver hovedaktionær i selskabet, som nu bliver en af Polens største leverandører af online-betalingsløsninger.

Elon Musks bore-virksomhed får kinesisk debut

Tech-entreprenør Elon Musk vil til at grave tunneller i den kinesiske undergrund med sit selskab ’The Boring Company’.

I et tweet fortæller han, at der i august måned vil blive opført en kinesisk afdeling af selskabet i forbindelse med en forretningsrejse til World Artificial Conference i Shanghai.

The Boring Company er Musk bud på en ny form for infrastruktur hvor højhastighedstunneller skal bringe mennesker, varer samt biler hastigt frem og under byernes færdsel.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra itm8

    Virksomheder overser kontrol med privilegerede konti – det kan være en dyr fejl

    Mange små og mellemstore virksomheder har ikke overblik over deres administrative konti. Det er en dyr blind vinkel, da adgangen nemt kan misbruges.

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Københavnsområdet

    Forsikrings- og pensionsakademiet A/S

    IT-teknisk profil

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job