Morgen-briefing: Telia-topchef melder sin fratrædelse / Facebook og Instagram igennem globalt nedbrud / Alliance gør Nets til en af de største spillere i Polen / Elon Musks bore-virksomhed får kinesisk debut

Morgen-briefing: Telia-topchef melder sin fratrædelse / Facebook og Instagram igennem globalt nedbrud / Alliance gør Nets til en af de største spillere i Polen / Elon Musks bore-virksomhed får kinesisk debut

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Telia-topchef melder, at han træder af

Administrerende direktør og præsident i Telia Company, Johan Dennelind, meddeler 4. august 2019, at han opsiger sin stilling i løbet af 2020.

Selskabet oplyser i en pressemeddelelse at det eksakte tidspunkt for Johans Dennelind fratrædelse afhænger af, hvornår hans afløser vil blive fundet. Denne søgen er sat i gang øjeblikkeligt, lyder det.

Johan Denneling har været administrerende direktør og præsident i Telia Company siden september 2013.

” Det har været en stor ære at være præsident og CEO for Telia Company, en af Sveriges ældste og største virksomheder. Igennem de seneste år har jeg, sammen med bestyrelsen og mit team, implementeret en transformation af og kursskifte for Telia til en virksomhed, som er velpositioneret og ekviperet til at møde fremtiden,” siger han.

Facebook og Instagram igennem globalt nedbrud

Igennem søndag 4. august melder brugere kloden over om nedbrud i Facebook to sociale medier, Facebook og Instagram.

Brugere fra både USA, Canada, Australien og dele af Asien melder om problemer med at koble sig på eller at dele statusopdateringer, billeder og videoer på populære sociale platforme.

Nedbruddet debuterede klokken 15.30 dansk tid ifølge Cnet.

Nedetiden har ifølge Techcrunch fået brugerne til at søge mod Twitter, hvor hashtags som #instagramdown og #facebookdown nu trender.

Alliance gør Nets til en af de største spillere i Polen

En strategisk alliance mellem nordiske Nets og den polske betalingstjeneste Przelewy24 er blevet godkendt af de polske myndigheder. Det skriver dagbladet Børsen.

Den nye alliance gør, at de to selskaber samles som et fælles selskab, som blandt andet tilbyder tjenesterDotpay/ecard.

Nets bliver hovedaktionær i selskabet, som nu bliver en af Polens største leverandører af online-betalingsløsninger.

Elon Musks bore-virksomhed får kinesisk debut

Tech-entreprenør Elon Musk vil til at grave tunneller i den kinesiske undergrund med sit selskab ’The Boring Company’.

I et tweet fortæller han, at der i august måned vil blive opført en kinesisk afdeling af selskabet i forbindelse med en forretningsrejse til World Artificial Conference i Shanghai.

The Boring Company er Musk bud på en ny form for infrastruktur hvor højhastighedstunneller skal bringe mennesker, varer samt biler hastigt frem og under byernes færdsel.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Thales

    AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

    Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

    Jyske Bank

    Product Owner til ESM

    Københavnsområdet

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Teknologisk analytiker inden for IP- og Netværkstrafik

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Erfaren softwareudvikler i Center for CNE-Operationer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job