Morgen-briefing: Telia-topchef melder sin fratrædelse / Facebook og Instagram igennem globalt nedbrud / Alliance gør Nets til en af de største spillere i Polen / Elon Musks bore-virksomhed får kinesisk debut

Morgen-briefing: Telia-topchef melder sin fratrædelse / Facebook og Instagram igennem globalt nedbrud / Alliance gør Nets til en af de største spillere i Polen / Elon Musks bore-virksomhed får kinesisk debut

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Telia-topchef melder, at han træder af

Administrerende direktør og præsident i Telia Company, Johan Dennelind, meddeler 4. august 2019, at han opsiger sin stilling i løbet af 2020.

Selskabet oplyser i en pressemeddelelse at det eksakte tidspunkt for Johans Dennelind fratrædelse afhænger af, hvornår hans afløser vil blive fundet. Denne søgen er sat i gang øjeblikkeligt, lyder det.

Johan Denneling har været administrerende direktør og præsident i Telia Company siden september 2013.

” Det har været en stor ære at være præsident og CEO for Telia Company, en af Sveriges ældste og største virksomheder. Igennem de seneste år har jeg, sammen med bestyrelsen og mit team, implementeret en transformation af og kursskifte for Telia til en virksomhed, som er velpositioneret og ekviperet til at møde fremtiden,” siger han.

Facebook og Instagram igennem globalt nedbrud

Igennem søndag 4. august melder brugere kloden over om nedbrud i Facebook to sociale medier, Facebook og Instagram.

Brugere fra både USA, Canada, Australien og dele af Asien melder om problemer med at koble sig på eller at dele statusopdateringer, billeder og videoer på populære sociale platforme.

Nedbruddet debuterede klokken 15.30 dansk tid ifølge Cnet.

Nedetiden har ifølge Techcrunch fået brugerne til at søge mod Twitter, hvor hashtags som #instagramdown og #facebookdown nu trender.

Alliance gør Nets til en af de største spillere i Polen

En strategisk alliance mellem nordiske Nets og den polske betalingstjeneste Przelewy24 er blevet godkendt af de polske myndigheder. Det skriver dagbladet Børsen.

Den nye alliance gør, at de to selskaber samles som et fælles selskab, som blandt andet tilbyder tjenesterDotpay/ecard.

Nets bliver hovedaktionær i selskabet, som nu bliver en af Polens største leverandører af online-betalingsløsninger.

Elon Musks bore-virksomhed får kinesisk debut

Tech-entreprenør Elon Musk vil til at grave tunneller i den kinesiske undergrund med sit selskab ’The Boring Company’.

I et tweet fortæller han, at der i august måned vil blive opført en kinesisk afdeling af selskabet i forbindelse med en forretningsrejse til World Artificial Conference i Shanghai.

The Boring Company er Musk bud på en ny form for infrastruktur hvor højhastighedstunneller skal bringe mennesker, varer samt biler hastigt frem og under byernes færdsel.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Aarhus C

    Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

    Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet