Sundhedsplatformen er fem gange dyrere i drift end jysk udgave af systemet

Sunhedsplatformen, som det amerikanske it-selskab Epic står bag, er fem gange dyrere at have kørende, end det tilsvarende system, som Region Midtjylland benytter fra Systematic.

Artikel top billede

(Foto: PR-Foto)

Årligt koster det Region Hovedstaden 370 millioner kroner at have Sundhedsplatformen i drift.

Det er fem gange mere, end hvad det koster Region Midtjylland at have deres version af en elektronisk patientjournal kørende fra Aarhusianske Systematic. Det system koster til sammenligning 75 millioner kroner årligt i driftsomkostninger.

Det skriver Dagbladet Politiken, på baggrund af oplysninger fra begge regioner om de årlige udgifter til de elektroniske patientjournaler.

Det fremgår samtidig, at tallene ikke er direkte overførbare, da Region Hovedstadens system dækker over 1,8 millioner indbyggere, hvorimod Region Midtjyllands system dækker over 1,3 millioner.

Læs mere her: Udgifterne til Region Hovedstadens it-afdeling er steget med over 20 procent siden køb af Sundhedsplatformen: Overstiger nu 1,5 milliarder kroner

Jacob Rosenberg, der er medlem af regionsrådet for Liberal Alliance og til daglig arbejder som professor og overlæge på Herlev Hospital, fortæller til mediet, at det godt kan betale sig at skifte Sundhedsplatformen ud, da Region Syddanmark sidste år valgte Systematic som fremtidig leverandør, hvor de oplyste, at skiftet ville koste 250 millioner kroner.

"Det viser, at udgiften til at købe et nyt system vil være meget hurtigt tjent hjem alene på driftsbesparelsen. Det vil ikke tage ret lang tid," siger Jacob Rosenberg til Politiken.

Annonce

Event: SAP Excellence Day 2027

It-løsninger | Online og København

Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

9. februar 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S