Sundhedsplatformen er fem gange dyrere i drift end jysk udgave af systemet

Sunhedsplatformen, som det amerikanske it-selskab Epic står bag, er fem gange dyrere at have kørende, end det tilsvarende system, som Region Midtjylland benytter fra Systematic.

Artikel top billede

(Foto: PR-Foto)

Årligt koster det Region Hovedstaden 370 millioner kroner at have Sundhedsplatformen i drift.

Det er fem gange mere, end hvad det koster Region Midtjylland at have deres version af en elektronisk patientjournal kørende fra Aarhusianske Systematic. Det system koster til sammenligning 75 millioner kroner årligt i driftsomkostninger.

Det skriver Dagbladet Politiken, på baggrund af oplysninger fra begge regioner om de årlige udgifter til de elektroniske patientjournaler.

Det fremgår samtidig, at tallene ikke er direkte overførbare, da Region Hovedstadens system dækker over 1,8 millioner indbyggere, hvorimod Region Midtjyllands system dækker over 1,3 millioner.

Læs mere her: Udgifterne til Region Hovedstadens it-afdeling er steget med over 20 procent siden køb af Sundhedsplatformen: Overstiger nu 1,5 milliarder kroner

Jacob Rosenberg, der er medlem af regionsrådet for Liberal Alliance og til daglig arbejder som professor og overlæge på Herlev Hospital, fortæller til mediet, at det godt kan betale sig at skifte Sundhedsplatformen ud, da Region Syddanmark sidste år valgte Systematic som fremtidig leverandør, hvor de oplyste, at skiftet ville koste 250 millioner kroner.

"Det viser, at udgiften til at købe et nyt system vil være meget hurtigt tjent hjem alene på driftsbesparelsen. Det vil ikke tage ret lang tid," siger Jacob Rosenberg til Politiken.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen