Udgifterne til Region Hovedstadens it-afdeling er steget med over 20 procent siden køb af Sundhedsplatformen: Overstiger nu 1,5 milliarder kroner

Udgifterne til it-afdelingen i Region Hovedstaden er steget med 22 procent siden 2013, hvor Sundhedsplatformen blev købt. Anskaffelsesprisen for Sundhedsplatformen var desuden markant højere end den pris, Region Syddanmark og Region Nordjylland betalte for deres EPJ-systemer. Region Hovedstadens regionsdirektør erkender, at Sundhedsplatformen næppe kommer til at levere de forventede besparelser på it-driften.

Artikel top billede

(Foto: PR-Foto)

Med en pris på 547 millioner kroner til den amerikanske leverandør Epic havde Sundhedsplatformen med længder den dyreste indkøbspris af af EPJ-systemerne i Danmark, men udgifterne fortsætter med at stige i it-afdelingen i Region Hovedstanden.

Arbejdet med at indføre Sundhedsplatformen begyndte i 2013, men siden er den årlige udgift til it-afdelingen i Region Hovedstaden steget med 280 millioner kroner til 1.546 millioner kroner i 2019.

Det er en stigning på 22 procent.

I den samme periode er lønudgifterne til de ansatte i it-afdelingen steget med 60 procent, hvilket svarer til 213 millioner kroner om året.

Det skriver Politiken.

Læs også: Danmark har tradition for kuldsejlede it-projekter i det offentlige: I hvilke andre brancher accepterer man en vare med 1.000 fejl?

Regionsdirektør i Region Hovedstaden, Svend Særkjær, påpeger over for Politiken, at det kun er en fjerdedel af udgifterne i it-afdelingen, der går til Sundhedsplatformen, men han erkender samtidigt, at Sundhedsplatformen næppe kommer til at opfylde de besparelser på it-driften, som oprindeligt var tiltænkt.

"Når det er sagt, så har vi fokus på stigende it-udgifter," siger han til avisen.

Læs også: Sundhedsminister sætter pris på udskiftning af Sundhedsplatformen: Vil koste næsten tre milliarder

Det kostede EPJ-systemerne i andre regioner

Mens Region Hovedstaden, som nævnt, alene for anskaffelsen af Sundhedsplatformen betalte 547 millioner kroner til Epic, så har to andre af landets fem regioner betalt væsentligt mindre for anskaffelserne af Danmarks andet EPJ-system, Columna.

Columna leveres af aarhusianske Systematic.

For anskaffelsen af Columa betalte Region Syddanmark 170 millioner kroner, mens Region Nordjylland betalte 58 millioner kroner, ifølge Politiken.

Region Midtjylland bruger også Columa, mens Region Sjælland bruger Sundhedsplatformen ligesom Region Hovedstaden.

Læs også: Regioner udskyder opdatering af Sundhedsplatformen

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job