Google vil tage sig betalt for at foreslå alternative søgemaskiner på Android-smartphones

I EU vil Google fremover tillade, at andre søgemaskiner end Googles egen dukker op som standard på Android-enheder. Det vil Google tage sig betalt for.

Artikel top billede

Konkurrerende søgemaskiner til Googles egen søgemaskine vil fremover kunne dukke op som standard-søgemaskinen på Android-enheder indenfor EU.

Alternative søgemaskiner vil til gengæld skulle betale for at blive en af de tilgængelige muligheder for Android-brugerne, skriver selskabet på en blog-hjemmeside.

Prisen for den fremhævede plads i Android-styresystemet vil afgøres ved auktioner, hvor ’Google Search’-konkurrenter kan søge om at deltage.

Google tillader i forvejen, at alternative søgemaskiner benyttes i Android, det er dog en ændring, som først kan foretages, når en enhed er sat op. Den nye indstilling vil fremover dukke op, når en ny enhed tages i brug.

Ændringerne vil træde i kraft fra starten af 2020.

De nye retningslinjer kommer for at imødekomme krav fra den europæiske kommission om ikke at forvride konkurrence på mobile platforme.

Søgegiganten blev i 2018 straffet for konkurrenceforvridende adfærd med en rekordbøde på 32 milliarder kroner.

Google har efterfølgende appelleret dommen og meddelt, at en stribe ændringer er på vej til indrette styresystemet efter dommen.

Læs også: EU bekræfter rekord-bøde til Google: En kæmpe lussing på 32 milliarder kroner

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Lenovo

    Hvorfor lykkes nogle organisationer med AI – mens andre sidder fast i pilotfasen?

    AI rykker fra teknologiagendaen til den strategiske dagsorden. Men for mange er vejen fra ambition til målbar værdi længere end forventet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S