Google vil tage sig betalt for at foreslå alternative søgemaskiner på Android-smartphones

I EU vil Google fremover tillade, at andre søgemaskiner end Googles egen dukker op som standard på Android-enheder. Det vil Google tage sig betalt for.

Artikel top billede

Konkurrerende søgemaskiner til Googles egen søgemaskine vil fremover kunne dukke op som standard-søgemaskinen på Android-enheder indenfor EU.

Alternative søgemaskiner vil til gengæld skulle betale for at blive en af de tilgængelige muligheder for Android-brugerne, skriver selskabet på en blog-hjemmeside.

Prisen for den fremhævede plads i Android-styresystemet vil afgøres ved auktioner, hvor ’Google Search’-konkurrenter kan søge om at deltage.

Google tillader i forvejen, at alternative søgemaskiner benyttes i Android, det er dog en ændring, som først kan foretages, når en enhed er sat op. Den nye indstilling vil fremover dukke op, når en ny enhed tages i brug.

Ændringerne vil træde i kraft fra starten af 2020.

De nye retningslinjer kommer for at imødekomme krav fra den europæiske kommission om ikke at forvride konkurrence på mobile platforme.

Søgegiganten blev i 2018 straffet for konkurrenceforvridende adfærd med en rekordbøde på 32 milliarder kroner.

Google har efterfølgende appelleret dommen og meddelt, at en stribe ændringer er på vej til indrette styresystemet efter dommen.

Læs også: EU bekræfter rekord-bøde til Google: En kæmpe lussing på 32 milliarder kroner

Annonceindlæg fra Idura

Driver du et callcenter? Så er det måske disse KPI’er, der presser dig

I et inbound callcenter, hvor identiteten på den, der ringer ind, skal bekræftes, kan kontrollen nu foregå i telefonkøen. Det understøtter fem centrale KPI'er for callcentre.

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S

Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT