Google vil tage sig betalt for at foreslå alternative søgemaskiner på Android-smartphones

I EU vil Google fremover tillade, at andre søgemaskiner end Googles egen dukker op som standard på Android-enheder. Det vil Google tage sig betalt for.

Artikel top billede

Konkurrerende søgemaskiner til Googles egen søgemaskine vil fremover kunne dukke op som standard-søgemaskinen på Android-enheder indenfor EU.

Alternative søgemaskiner vil til gengæld skulle betale for at blive en af de tilgængelige muligheder for Android-brugerne, skriver selskabet på en blog-hjemmeside.

Prisen for den fremhævede plads i Android-styresystemet vil afgøres ved auktioner, hvor ’Google Search’-konkurrenter kan søge om at deltage.

Google tillader i forvejen, at alternative søgemaskiner benyttes i Android, det er dog en ændring, som først kan foretages, når en enhed er sat op. Den nye indstilling vil fremover dukke op, når en ny enhed tages i brug.

Ændringerne vil træde i kraft fra starten af 2020.

De nye retningslinjer kommer for at imødekomme krav fra den europæiske kommission om ikke at forvride konkurrence på mobile platforme.

Søgegiganten blev i 2018 straffet for konkurrenceforvridende adfærd med en rekordbøde på 32 milliarder kroner.

Google har efterfølgende appelleret dommen og meddelt, at en stribe ændringer er på vej til indrette styresystemet efter dommen.

Læs også: EU bekræfter rekord-bøde til Google: En kæmpe lussing på 32 milliarder kroner

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos