KMD investerer millioner i dansk sundheds-startup: Vil analysere blodprøver i hjemmet og give svar over smartphonen

KMD Venture har sammen med Preseed Ventures investeret fem millioner kroner i en dansk teknologi-startup. Det unge selskab vil gøre det nemt at foretage blodprøver derhjemme og få resultaterne direkte ind på smartphonen.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

KMD har været ude og investere i en sundheds-startup, der vil gøre det nemmere at diagnosticere sygdomme via blodanalyser i hjemmet.

Sammen med Preseed Ventures har KMD investeret fem millioner kroner i Egoo.Health, der blev stiftet i 2018.

Egoo er en platform, der vil gøre det nemt og billigt at foretage analyser af biomarkører. Brugeren udfører selv analyserne på et lille medicinsk måleapparat og får efterfølgende testresultaterne direkte på deres smartphone, hvor data præsenteres og sammenlignes med patientens historiske resultater og andre relevante målepunkter, skriver KMD i en pressemeddelelse.

"Det arbejde, der allerede er foretaget hos Egoo.health, med at udvikle instrumentet og den tekniske platform, er overbevisende. Vi ser fra KMD Ventures side et betydeligt potentiale i produktet, som vi gerne vil være med til at modne og bringe til markedet", skriver Niklas Marschall, CEO i KMD Ventures.

Læs mere om KMD her: KMD vil købe flere danske og europæiske selskaber: Disse selskaber kigger virksomheden på

KMD vil som investor også være operationelt involveret i produktudviklingen. Den danske it-mastodont vil være med til at videreudvikle de bagvedliggende analyser med data, information management og analytics.

Derudover skal KMD's datterselskab, Charlie Tango, være med til at udvikle brugeroplevelsen på den digitale platform.

"En del af vores motivation for at blive en del af Egoo.health har været muligheden for at involvere os i selve udviklingsarbejdet på den digitale platform. Vi er ikke specialister i de nye sundhedsteknologier, men vi har set en god mulighed for, at vi med vores stærke digitale kompetencer kan være med til at løfte produktet yderligere", lyder det fra Niklas Marschall

Læs om KMD's seneste årsregnskab: KMD lander kæmpeunderskud: Har tabt mere end en milliard kroner på et år

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S