Vi tester CPU'en, som ikke må fejle for Intel: Den 10. generations Core-processor

En ny arkitektur, en ny procesteknik og en ny grafikchip. Meget er nyt i Intels vigtigste processor-lancering i flere år. Første test viser, at meget er lykkedes men der også er plads til forbedring.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se, hvorfor Intels nye CPU-lancering er så afgørende for Intel
  • Se om forventningerne indfries
  • Se hvor store fremskridt der er sket i forhold til tidligere generationer
1.007
5:15 min
Lanceringen af Intels ’Ice Lake’ processorer er den vigtigste chip-lancering fra Intel i mange år.

Efter teknologisk at have ligget underdrejet i flere år, har producenten kun budt på marginale forbedringer i deres Core-processorer. Arkitekturen er der nærmest ikke pillet ved, og fremstillingsmetoden har været den samme 14nm procesteknik siden 2014.

Det gør, at Intel ikke længere står så overlegent i branchen, hvor konkurrence fra den evige rival, AMD, er skærpet, mens aktører fra mobilverdenen, som Qualcomm, forsøger at trænge sig ind på Intels hjemmebane.

Intel har dog et længe ventet svar til udfordrerne her til efteråret. Den 10. generation af Core processorer markerer sig ved at byde på masser af nyheder: Ny arkitektur, nye procesteknik og ny grafikchip – altså nyheder på alle de områder, hvor Intel har halet efter.

Læs også: AMD ude med vild processor-kollektion: Banker Intel på prisen og ydelsen

De første processorer med jubilæums-generationene er tiltænkt en begrænset, men populær, luns af laptop-segmentet: De tynde og lette laptops med processorer, der trækker alt fra 9 til 28 watt.

Det er den slags, som man kan forvente at finde i alt fra slanke hybrid-enheder som Microsofts Surface Pro op til stærke maskiner som Apples Macbook Pro.

En test af den nye generation er på sin plads.

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4. juni 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS