Vi tester CPU'en, som ikke må fejle for Intel: Den 10. generations Core-processor

En ny arkitektur, en ny procesteknik og en ny grafikchip. Meget er nyt i Intels vigtigste processor-lancering i flere år. Første test viser, at meget er lykkedes men der også er plads til forbedring.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se, hvorfor Intels nye CPU-lancering er så afgørende for Intel
  • Se om forventningerne indfries
  • Se hvor store fremskridt der er sket i forhold til tidligere generationer
1.007
5:15 min
Lanceringen af Intels ’Ice Lake’ processorer er den vigtigste chip-lancering fra Intel i mange år.

Efter teknologisk at have ligget underdrejet i flere år, har producenten kun budt på marginale forbedringer i deres Core-processorer. Arkitekturen er der nærmest ikke pillet ved, og fremstillingsmetoden har været den samme 14nm procesteknik siden 2014.

Det gør, at Intel ikke længere står så overlegent i branchen, hvor konkurrence fra den evige rival, AMD, er skærpet, mens aktører fra mobilverdenen, som Qualcomm, forsøger at trænge sig ind på Intels hjemmebane.

Intel har dog et længe ventet svar til udfordrerne her til efteråret. Den 10. generation af Core processorer markerer sig ved at byde på masser af nyheder: Ny arkitektur, nye procesteknik og ny grafikchip – altså nyheder på alle de områder, hvor Intel har halet efter.

Læs også: AMD ude med vild processor-kollektion: Banker Intel på prisen og ydelsen

De første processorer med jubilæums-generationene er tiltænkt en begrænset, men populær, luns af laptop-segmentet: De tynde og lette laptops med processorer, der trækker alt fra 9 til 28 watt.

Det er den slags, som man kan forvente at finde i alt fra slanke hybrid-enheder som Microsofts Surface Pro op til stærke maskiner som Apples Macbook Pro.

En test af den nye generation er på sin plads.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

    Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Applikationsspecialister med fokus på Microsoft servermiljøer til Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Faglig teamleder til styring og kvalitetssikring for Rekvirentteam i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos