Tom står i spidsen for hemmelig og eksklusiv it-sikkerhedsklub: "Vi er nødt til have nogle til at sige god for dem, der gerne vil ind"

I et lukket CISO-netværk har danske sikkerhedschefer mulighed for at dele erfaringer med hinanden under ekstrem fortrolighed. Men det er heller ikke hvem som helst, der kan blive del af den eksklusive klub.

Artikel top billede

(Foto: Steve Woods)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs hvilke it-chefer der kan blive en del af den eksklusive forening
  • Se hvorfor foreningen for danske it-sikkerhedschefer ikke optager hvem som helst
765
4 min
Fire gange om året mødes en lille, eksklusiv gruppe af 38 it-sikkerhedschefer i nogle af Danmarks største virksomheder.

I al fortrolighed har nogle af den danske it-sikkerhedsbranches topfolk, der blandt andet tæller Novo Nordisk, Lego, BEC og ATP, mulighed for at udveksle deres største problemer og erfaringer.

Men foreningen er ikke for hvem som helst.

Ikke nok med at foreningen stiller krav til, hvilken virksomhed du kommer fra og hvilken rolle, du har til dagligt, så kræver det godkendelse fra intet mindre end tre nuværende medlemmer, hvis man skal optages i den lukkede forening.

"Det er sommetider vanskeligt for folk, der gerne vil være en del af foreningen at komme ind. Men vi er nødt til have nogle til at sige god for dem, der gerne vil ind," forklarer Tom Engly, der er formand for foreningen og til dagligt arbejder han som koncernsikkerhedschef hos forsikringsselskabet Tryg.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival

Digital transformation | Ballerup

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.500 it-professionelle, møde mere end 60 leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S