Tom står i spidsen for hemmelig og eksklusiv it-sikkerhedsklub: "Vi er nødt til have nogle til at sige god for dem, der gerne vil ind"

I et lukket CISO-netværk har danske sikkerhedschefer mulighed for at dele erfaringer med hinanden under ekstrem fortrolighed. Men det er heller ikke hvem som helst, der kan blive del af den eksklusive klub.

Artikel top billede

(Foto: Steve Woods)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs hvilke it-chefer der kan blive en del af den eksklusive forening
  • Se hvorfor foreningen for danske it-sikkerhedschefer ikke optager hvem som helst
765
4 min
Fire gange om året mødes en lille, eksklusiv gruppe af 38 it-sikkerhedschefer i nogle af Danmarks største virksomheder.

I al fortrolighed har nogle af den danske it-sikkerhedsbranches topfolk, der blandt andet tæller Novo Nordisk, Lego, BEC og ATP, mulighed for at udveksle deres største problemer og erfaringer.

Men foreningen er ikke for hvem som helst.

Ikke nok med at foreningen stiller krav til, hvilken virksomhed du kommer fra og hvilken rolle, du har til dagligt, så kræver det godkendelse fra intet mindre end tre nuværende medlemmer, hvis man skal optages i den lukkede forening.

"Det er sommetider vanskeligt for folk, der gerne vil være en del af foreningen at komme ind. Men vi er nødt til have nogle til at sige god for dem, der gerne vil ind," forklarer Tom Engly, der er formand for foreningen og til dagligt arbejder han som koncernsikkerhedschef hos forsikringsselskabet Tryg.

Annonce

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Nordjylland

KMD A/S

Senior SAP Architect

Københavnsområdet

BEC Financial Technologies

Sr. Business Analyst for Accounting Data & Monitoring

Uspecificeret arbejdssted

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Event: Årets CIO 2027

Andre events | København

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2027 afholdes for 22 gang, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

3. juni 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S