Tom står i spidsen for hemmelig og eksklusiv it-sikkerhedsklub: "Vi er nødt til have nogle til at sige god for dem, der gerne vil ind"

I et lukket CISO-netværk har danske sikkerhedschefer mulighed for at dele erfaringer med hinanden under ekstrem fortrolighed. Men det er heller ikke hvem som helst, der kan blive del af den eksklusive klub.

Artikel top billede

(Foto: Steve Woods)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs hvilke it-chefer der kan blive en del af den eksklusive forening
  • Se hvorfor foreningen for danske it-sikkerhedschefer ikke optager hvem som helst
765
4 min
Fire gange om året mødes en lille, eksklusiv gruppe af 38 it-sikkerhedschefer i nogle af Danmarks største virksomheder.

I al fortrolighed har nogle af den danske it-sikkerhedsbranches topfolk, der blandt andet tæller Novo Nordisk, Lego, BEC og ATP, mulighed for at udveksle deres største problemer og erfaringer.

Men foreningen er ikke for hvem som helst.

Ikke nok med at foreningen stiller krav til, hvilken virksomhed du kommer fra og hvilken rolle, du har til dagligt, så kræver det godkendelse fra intet mindre end tre nuværende medlemmer, hvis man skal optages i den lukkede forening.

"Det er sommetider vanskeligt for folk, der gerne vil være en del af foreningen at komme ind. Men vi er nødt til have nogle til at sige god for dem, der gerne vil ind," forklarer Tom Engly, der er formand for foreningen og til dagligt arbejder han som koncernsikkerhedschef hos forsikringsselskabet Tryg.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Talentfuld og ambitiøs koordinator til opbygning af Forsvarets nye Digitale Backbone

Midtjylland

Metroselskabet I/S

Senior IT Help Desk Specialist

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Banedanmark

Løsningsarkitekt til IT-projekter

Københavnsområdet

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest