Tom står i spidsen for hemmelig og eksklusiv it-sikkerhedsklub: "Vi er nødt til have nogle til at sige god for dem, der gerne vil ind"

I et lukket CISO-netværk har danske sikkerhedschefer mulighed for at dele erfaringer med hinanden under ekstrem fortrolighed. Men det er heller ikke hvem som helst, der kan blive del af den eksklusive klub.

Artikel top billede

(Foto: Steve Woods)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs hvilke it-chefer der kan blive en del af den eksklusive forening
  • Se hvorfor foreningen for danske it-sikkerhedschefer ikke optager hvem som helst
765
4 min
Fire gange om året mødes en lille, eksklusiv gruppe af 38 it-sikkerhedschefer i nogle af Danmarks største virksomheder.

I al fortrolighed har nogle af den danske it-sikkerhedsbranches topfolk, der blandt andet tæller Novo Nordisk, Lego, BEC og ATP, mulighed for at udveksle deres største problemer og erfaringer.

Men foreningen er ikke for hvem som helst.

Ikke nok med at foreningen stiller krav til, hvilken virksomhed du kommer fra og hvilken rolle, du har til dagligt, så kræver det godkendelse fra intet mindre end tre nuværende medlemmer, hvis man skal optages i den lukkede forening.

"Det er sommetider vanskeligt for folk, der gerne vil være en del af foreningen at komme ind. Men vi er nødt til have nogle til at sige god for dem, der gerne vil ind," forklarer Tom Engly, der er formand for foreningen og til dagligt arbejder han som koncernsikkerhedschef hos forsikringsselskabet Tryg.

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    AL Sydbank

    Afdelingschef til IT Servicedesk

    Københavnsområdet

    AL Sydbank

    AI Engineer

    Københavnsområdet

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse