Konkurrencen spidser til: Derfor vil laptops i 2020 sætte helt nye standarder

ComputerViews: Laptop-markedet har stagneret igennem mange år. Der er dog flere gode grunde til at tro, at det kommer til at rykke på sig sidst på året.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se, hvordan laptop-markedet kommer til at udvikle sig de kommende seks måneder
  • Få et indblik i, hvad det vil betyde for laptops som enheder i 2020
1.037
5:15 min
ComputerViews: Har du investeret i en bærbar i de seneste år, er computeren med al sandsynlighed født med en Intel CPU.

Den bærbare computer har været en maskine, der kunne køre i fem til otte timer på kontoret, og den har givetvis kostet dig et sted mellem 5.000 og 15.000 kroner.

Sådan forholdte det sig også i 2014, i 2016 og i 2018. Men i 2020, vil du kunne forvente mere - eller det samme, til en lavere pris.

Meget vil ændre sig i det kommende halve år, hvor Intel – men også andre udfordrere til chip-giganten – vil rykke ved grænserne for, hvad en bærbar maskine skal kunne, og hvad den skal koste.

Herunder får du et overblik hvordan og hvorfor en laptop i 2020, vil være af en anden kaliber end tidligere set.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    KMD A/S

    Product Owner

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Københavnsområdet

    Styrelsen for Danmarks Fængsler

    Incident og problem manager

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af infrastruktur

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse