SKI er klar med it-udbud til en halv millliard til folkeskolerne

Staten og kommunernes indkøbsservice, SKI, er på udkig efter leverandører til en ordrer på en halv milliard. Udbuddet omfatter nye digitale læringsmidler til folkeskolen. SKI giver mulighed for at mindre virksomheder kan blive en del af millionudbuddet.

Artikel top billede

De danske folkeskoler kan se frem til nye, digitale læremidler til en værdi på knap en halv milliard kroner.

Det fremgår af et SKI-udbud, der viser at statens indkøbscentral er på udkig efter leverandører, der kan levere digitale læremidler til staten og de danske kommuner.

Udbudet løber over 10 år med mulighed for forlængelse og har en værdi på mellem 400 og 500 millioner kroner.

Læs også: Undervisningsminister Merete Riisager bekymret over kommunernes indkøb af skole-it: "Også mindre leverandører skal kunne skubbe sig ind på markedet og udfordre det bestående"

"SKI udbyder et dynamisk indkøbssystem for didaktiserede digitale læremidler til grundskolen. SKI og SKI’s abonnenter, kan benytte det dynamisk indkøbssystem frivilligt, og har således en ret til - men ikke en pligt til - at anvende systemet," står der i udbuddet.

SKI forventer at 100 virksomheder kommer til at byde ind på udbuddet, og derfor er da også mulighed for, at flere virksomheder kan vinde udbuddet.

Dermed giver SKI mulighed for at mindre virksomheder også kan blive en del af udbuddet.

Det fremgår samtidig af udbuddet, at de virksomheder, der vil give et bud på udbuddet, skal være klar til at komme med et prøveabonnement.

"Tilbudsgivere [skal] forvente, at skulle fremsende et prøveabonnement (vareprøve) til ordregiver i forbindelse med tilbudsafgivelsen," skriver SKI i udbuddet.

Læs også: Nu går kommunernes Social Pension-udbud i gang: KMD-løsning fortsætter frem til 2022

Annonce

KMD A/S

Senior QA Engineer

Københavnsområdet

LB Forsikring

Product Owner - Produktudvikling

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior specialister (DevSecOps) til Forsvarets nye Digitale Backbone

Nordjylland

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub