SKI er klar med it-udbud til en halv millliard til folkeskolerne

Staten og kommunernes indkøbsservice, SKI, er på udkig efter leverandører til en ordrer på en halv milliard. Udbuddet omfatter nye digitale læringsmidler til folkeskolen. SKI giver mulighed for at mindre virksomheder kan blive en del af millionudbuddet.

Artikel top billede

De danske folkeskoler kan se frem til nye, digitale læremidler til en værdi på knap en halv milliard kroner.

Det fremgår af et SKI-udbud, der viser at statens indkøbscentral er på udkig efter leverandører, der kan levere digitale læremidler til staten og de danske kommuner.

Udbudet løber over 10 år med mulighed for forlængelse og har en værdi på mellem 400 og 500 millioner kroner.

Læs også: Undervisningsminister Merete Riisager bekymret over kommunernes indkøb af skole-it: "Også mindre leverandører skal kunne skubbe sig ind på markedet og udfordre det bestående"

"SKI udbyder et dynamisk indkøbssystem for didaktiserede digitale læremidler til grundskolen. SKI og SKI’s abonnenter, kan benytte det dynamisk indkøbssystem frivilligt, og har således en ret til - men ikke en pligt til - at anvende systemet," står der i udbuddet.

SKI forventer at 100 virksomheder kommer til at byde ind på udbuddet, og derfor er da også mulighed for, at flere virksomheder kan vinde udbuddet.

Dermed giver SKI mulighed for at mindre virksomheder også kan blive en del af udbuddet.

Det fremgår samtidig af udbuddet, at de virksomheder, der vil give et bud på udbuddet, skal være klar til at komme med et prøveabonnement.

"Tilbudsgivere [skal] forvente, at skulle fremsende et prøveabonnement (vareprøve) til ordregiver i forbindelse med tilbudsafgivelsen," skriver SKI i udbuddet.

Læs også: Nu går kommunernes Social Pension-udbud i gang: KMD-løsning fortsætter frem til 2022

Annonceindlæg fra Trustworks

Tillid i en Zero-Trust verden

Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S