SKI er klar med it-udbud til en halv millliard til folkeskolerne

Staten og kommunernes indkøbsservice, SKI, er på udkig efter leverandører til en ordrer på en halv milliard. Udbuddet omfatter nye digitale læringsmidler til folkeskolen. SKI giver mulighed for at mindre virksomheder kan blive en del af millionudbuddet.

Artikel top billede

De danske folkeskoler kan se frem til nye, digitale læremidler til en værdi på knap en halv milliard kroner.

Det fremgår af et SKI-udbud, der viser at statens indkøbscentral er på udkig efter leverandører, der kan levere digitale læremidler til staten og de danske kommuner.

Udbudet løber over 10 år med mulighed for forlængelse og har en værdi på mellem 400 og 500 millioner kroner.

Læs også: Undervisningsminister Merete Riisager bekymret over kommunernes indkøb af skole-it: "Også mindre leverandører skal kunne skubbe sig ind på markedet og udfordre det bestående"

"SKI udbyder et dynamisk indkøbssystem for didaktiserede digitale læremidler til grundskolen. SKI og SKI’s abonnenter, kan benytte det dynamisk indkøbssystem frivilligt, og har således en ret til - men ikke en pligt til - at anvende systemet," står der i udbuddet.

SKI forventer at 100 virksomheder kommer til at byde ind på udbuddet, og derfor er da også mulighed for, at flere virksomheder kan vinde udbuddet.

Dermed giver SKI mulighed for at mindre virksomheder også kan blive en del af udbuddet.

Det fremgår samtidig af udbuddet, at de virksomheder, der vil give et bud på udbuddet, skal være klar til at komme med et prøveabonnement.

"Tilbudsgivere [skal] forvente, at skulle fremsende et prøveabonnement (vareprøve) til ordregiver i forbindelse med tilbudsafgivelsen," skriver SKI i udbuddet.

Læs også: Nu går kommunernes Social Pension-udbud i gang: KMD-løsning fortsætter frem til 2022

Event: Cyber Security Festival 2025

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og møde mere end 30 leverandører over to dage.

4. & 5. november 2025 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Test Consultant

Københavnsområdet

Netcompany A/S

DevOps Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Danoffice IT

Forretningskonsulent til ERP- og Procesteamet

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Julian Olsen som Datateknikerelev ved afd. Thisted og afd. Esbjerg. Nyt job

Julian Olsen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. september 2025 ansat Caroline Harkjær Bach som Business Controller ved netIP's kontor i Thisted. Hun er uddannet med en kandidat i erhvervsøkonomi med speciale i organisation, strategi og ledelse. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

Ahmed Yasin Mohammed Hassan

Norriq Danmark A/S