Kina næsten klar med digital valuta efter fem års udvikling

Kina er på trapperne med sin egen digitale valuta, som ventes lanceret snart. Valutaen bliver langt mere kompleks en klassiske kryptovalutaer.

Artikel top billede

Kina er på trapperne med sin særlige digitale valuta, som landet har udviklet på i efterhånden fem år.

Det meddeler direktøren for det kineske betalingsministerium, Mu Changchun, skriver den kinesiske avis Shanghai Securities News.

Der bliver tale om en digital valuta - men ikke en kryptovaluta, da den kommende kinesiske valuta bliver baseret på en mere kompleks struktur end de volatile og ukontrollerede kryptovalutaer.

Således vil den kommende kinesiske valuta blive baseret på et såkaldt two-tier split delt mellem den kinesiske folkebank, der svarer til den danske Nationalbank, og de kommercialle banker.

Desuden vil den kommende kinesiske valuta ikke bliver totalt baseret på blockchain.

Det var oprindeligt planen, at valutaen skulle baseret totalt på blockchain, men kineserne har siden skiftet mening, da blockchain er for langsom at arbejde med for den kinesiske retail-sektor med millioner af samtidige spillere.

Derfor blev det beslyttet, at den kinesiske folkebank skulle sigte efter en bredere tilgang.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Netværksarkitekt til Forsvarets Cyberdivision i Hvidovre eller Karup

Københavnsområdet

Forsikrings- og pensionsakademiet A/S

IT-teknisk profil

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS

Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet