USA erklærer sig klar til at tvangs-opsplitte store tech-firmaer

USA er klar til at tvangs-opsplitte landets store tech-firmaer, hvis det viser sig, at deres størrelse skader konkurrencen. Stor gennemgang på trapperne.

Artikel top billede

USA er klar til at gribe ind og tvangs-opslitte de store tech-firmaer i mindre enheder.

Sådan lyder det fra den magtfulde formand for det amerikanske handels-kammer, U.S. Federal Trade Commission, Joseph Simons, skriver Bloomberg.

FTC søsætter i disse dage en stor gennemgang af tech-industrien i USA med fokus på konkurrence-situationen i de enkelte sektorer.

Han kalder det for ‘udfordrende’ at tvangs-opsplitte et selskab, men peger samtidig på, at tvangs-opsplitning kan være det rigtige at gøre, hvis en virksomhed er blevet så dominerende på et marked, at det skader konkurrencen.

“Det er ikke den perfekte løsning. Det bliver hurtigt noget rod. Men vi vil gøre det, hvis det er nødvendigt,” siger Joseph Simons ifølge mediet.

FTC har blandt andet Facebook i kikkerten. Facebook skal blandt andet undersøges for at have opkøbt konkurrerende virksomheder i stor stil for at mindske konkurrencen på markedet.

Facebook har i de senere år blandt andet købt Instagram og Whatsapp, der alle opererer på samme marked som Facebook.

Også Amazon og Google er i søgelyset.

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    HusCompagniet A/S

    Senior data engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra SuperOffice

    Europa vil have kontrol over sine data. Men har din virksomhed styr på sine egne?

    Når salg, marketing og service kun ser dele af kundebilledet, risikerer virksomheden at miste overblik og kunder. AI kan forstærke problemet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S