Ekspertråd retter hård kritik mod Region Hovedstaden: "Sundhedsplatformen er en hastesag"

Et uafhængigt ekspertråd retter hård kritik af Region Hovedstaden for arbejdet med Sundhedsplatformen. Samtidig understreger man, at der skal andre midler i brug.

Artikel top billede

(Foto: CopyrightTomas BertelsenGammel Kongevej 33ADK-1610 København VDenmarkmob. +45 4041 0560mail@tomasbertelsen.dk)

Der mangler en klar plan, Epic har været for passive og Region Hovedstadens it-afdeling har slet ikke været indrettet til at løse opgaven.

Det er hovedpointerne i den kritik som et uafhængigt ekspertråd nu retter mod Region Hovedstadens implementering af det strækt udskældte it-system Sundhedsplatformen.

Det skriver Politiken på baggrund af en rapport, som ekspertrådet netop har udgivet.

"Der er brug for markante forbedringer," siger Lilian Mogensen, der er formand for ekspertrådet, til avisen.

Læs også: Massiv kritik af ny sundhedsplatform: Patiendata går tabt

I sin rapport understreger ekspertrådet, at "det haster" med en ny og forbedret indsats over for arbejdet med Sunhedsplatformen.

Samtidig minder ekspertrådet om, at det er "uklart, om der er afsat tilstrækkelige økonomiske midler," til rent faktisk at forbedre platoformen, skriver Politiken.

Sundhedsplatformen er blevet forfulgt at dårlige sager om alt fra skrandtende økonomi til fejlmedicinering af patienter og mangelfuld implementering.

Læs også: Sundhedsminister sætter pris på udskiftning af Sundhedsplatformen: Vil koste næsten tre milliarder

Annonceindlæg tema

Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S