Ekspertråd retter hård kritik mod Region Hovedstaden: "Sundhedsplatformen er en hastesag"

Et uafhængigt ekspertråd retter hård kritik af Region Hovedstaden for arbejdet med Sundhedsplatformen. Samtidig understreger man, at der skal andre midler i brug.

Artikel top billede

(Foto: CopyrightTomas BertelsenGammel Kongevej 33ADK-1610 København VDenmarkmob. +45 4041 0560mail@tomasbertelsen.dk)

Der mangler en klar plan, Epic har været for passive og Region Hovedstadens it-afdeling har slet ikke været indrettet til at løse opgaven.

Det er hovedpointerne i den kritik som et uafhængigt ekspertråd nu retter mod Region Hovedstadens implementering af det strækt udskældte it-system Sundhedsplatformen.

Det skriver Politiken på baggrund af en rapport, som ekspertrådet netop har udgivet.

"Der er brug for markante forbedringer," siger Lilian Mogensen, der er formand for ekspertrådet, til avisen.

Læs også: Massiv kritik af ny sundhedsplatform: Patiendata går tabt

I sin rapport understreger ekspertrådet, at "det haster" med en ny og forbedret indsats over for arbejdet med Sunhedsplatformen.

Samtidig minder ekspertrådet om, at det er "uklart, om der er afsat tilstrækkelige økonomiske midler," til rent faktisk at forbedre platoformen, skriver Politiken.

Sundhedsplatformen er blevet forfulgt at dårlige sager om alt fra skrandtende økonomi til fejlmedicinering af patienter og mangelfuld implementering.

Læs også: Sundhedsminister sætter pris på udskiftning af Sundhedsplatformen: Vil koste næsten tre milliarder

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

    Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

    IT Business Analyst

    Københavnsområdet

    Paychex Europe

    Scrum Master

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

    Gutzon D. Børglum

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S