Her er kravene til fremtidens it-løsninger i det offentlige

Sammen med 12 samarbejdspartnere har Digitaliseringsstyrelsen vedtaget et sæt nye krav til fremtidens offentlige selvbetjeningsløsninger. De nye krav erstatter Udviklingsvejledningen for god selvbetjening.

Artikel top billede

(Foto: Unsplash)

Det skal fortsat være både let og trygt for borgere og virksomheder at klare deres ærinder med det offentlige på nettet.

Derfor er det nødvendigt, at myndighedernes digitale løsninger levere gode brugeroplevelser og samtidig sikrer, at brugerne bliver vejledt korrekt.

Med de mål for øje har Digitaliseringsstyrelsen vedtaget en række krav til fremtidens offentlige selvbetjeningsløsninger og andre offentlige løsninger til digital kommunikation.

Det oplyser Digitaliseringsstyrelsen i en meddelelse.

Læs også: Computerworld afslører: Disse seks it-systemer står til at blive omfattet af den nye krigsregel

Tre kategorier

De nye krav er delt ind i tre kategorier:

  • Krav fra eksterne kilder
  • Krav som de statslige myndigheder, KL og Danske Regioner har udarbejdet i fællesskab
  • Krav, som alene omfatter digitale selvbetjeningsløsninger, der skal udstilles på portalerne Virk og borger.dk.
Du kan læse de specifikke krav for de tre kategorier her.

Læs også: Kommunalt it-projekt til halv milliard kroner udskydes på ubestemt tid: Genforhandlinger med Systematic i gang

Nye krav afløser gammel vejledning

De nye fælles krav erstatter Udviklingsvejledningen for god selvbetjening og henvender sig til offentlige myndigheder eller leverandører skal udvikle, videreudvikle eller anskaffe en digital løsning, som skal anvendes af borgere eller virksomheder til at kommunikere med kommuner, regioner eller statslige myndigheder.

Digitaliseringsstyrelsen har udarbejdet de nye krav i samarbejde med Erhvervsstyrelsen, ATP, Udviklings- og Forenklingsstyrelsen, Landbrugsstyrelsen, Familieretshuset, Styrelsen for Arbejdsmarked og Rekruttering, Domstolsstyrelsen, Styrelsen for It og Læring, KL, Danske Regioner og Digitaliseringsstyrelsen.

Læs også: Flere klager over KMD i Ligebehandlingsnævnet efter afsløring af KMD's hemmelige ansættelsesplan: Nyansatte i Danmark skulle være under 36

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job