Cisco øger fokus på IP-telefoni med opkøb

Cisco bruger 1,2 milliarder kroner på at forbedre sine muligheder indenfor IP-telefoni. Det sker med købet af selskabet P-Cube, der er førende indenfor kontrol af IP-baserede services.

Cisco, verdens største leverandør af netværksudstyr, øger sit fokus på IP-telefoni med opkøbet af det mindre californiske firma P-Cube, som er ledende inden for kontrol af IP-tjenester. Prisen er 1,2 milliarder kroner.

Det er sjette gang i år, at Cisco køber et firma op inden for IP-telefoni.

P-Cube er et fem år gammelt firma, der har specialiseret sig i at udvikle applikationer, der kan analysere og kontrollere netværkstrafik.

Det betyder, at udbydere kan skelne mellem forskellige bredbåndstjenester, og det åbner op for differentieret betaling og prioriteret båndbredde for forskellige transmissioner og downloads.

Teknologien fra P-Cube fås både skræddersyet til den enkelte kunde og som såkaldt netværks-agnostisk, der fungerer uanset udbyder.

Det er meningen, at softwaren fra P-Cube skal sælges som enkeltstående produkter indtil videre.

Det vil minimum tage ni måneder, før Cisco har integreret sin hardware med P-Cube software, men allerede nu skal produkterne indgå i salgsporteføljen, mens der bliver udviklet servicepakker til teknologien.

Cisco frier til teleselskaber

Købet af det privatejede firma skal ses i lyset af den massive satsning på IP-telefoni, som Cisco har foretaget gennem lang tid.

Nu udvider Cisco sit fokus og håber, at teknologien også vil få udbyderne til at diske op med mere avancerede tjenester, såsom video-on-demand, spil, og fildelingstjenester.

Kunder som Telenor og 3 bruger allerede teknologi fra P-Cube til at monitorere bredbåndsbrug og optimere netværkstrafik.

Det har ellers holdt hårdt for Cisco at komme ind på livet af netværksudbyderne, men Cisco har gennem de sidste par år bejlet heftigt til dem ved at blandt andet udvikle produkter, der sigter på de store teleselskaber.

Cisco har i forvejen samarbejdsaftaler med IBM Ericsson, Nokia, Siemens og Motorola.

De 118 medarbejdere i P-Cube vil for de flestes vedkommende blive tilbudt stillinger i Cisco. Dermed kommer Cisco tættere på målet om 1000 nye stillinger i firmaet inden årets udgang.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ciklum ApS
Offshore software- og systemudvikling.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

14. maj 2025 | Læs mere


Computerworld Summit 2025, København – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

27. maj 2025 | Læs mere


Årets CIO 2025

Vi skal finde Årets CIO 2025 og den kvinde eller mand, som i et helt år kan bryste sig af at være landets bedste CIO.

03. juni 2025 | Læs mere






White paper
Tidsbegrænset kampagne: Overvejer du at udskifte eller tilføje printere i din forretning? Vi kan tilbyde én eller flere maskiner gratis