Stifter af Fullrate og Hiper trækker sig fra telebranchen

Stig Myken, der har været med til at stifte både Fullrate og Hiper, trækker sig ud af telebranchen efter succesfuldt salg til TDC.

Artikel top billede

Teleiværksætteren Stig Myken trækker sig helt ud ad telebranchen med overdragelsen af posten som CEO for Hiper til Mads Hein, fortæller han til ITWatch

Hiper meddelte torsdag, at selskabet indsætter Mads Hein som ny topchef, hvilket du kan læse mere om her: Bredbåndsselskabet Hiper får ny topchef: Han afløser stifter Stig Myken.

“Min plan er sådan set at trække mig tilbage fra telebranchen efter mere end 20 års tro tjeneste. Jeg kommer til at starte en ny fase op, hvor jeg vil arbejde meget mere med bestyrelsesarbejde i små startup-selskaber og eventuelt firmaer, som står overfor transformationsprocesser,” siger Stig Myken til mediet.

Stig Myken har haft succes med hele to gange at opbygge et teleselskab og efterfølgende sælge det til TDC.

Første gang var med Fullrate, som han sammen med Nicolai Lamborg og Peter Mægbæk solgte til TDC i 2009.

Siden etablerede Stig Myken og Nicolai Lamborg bredbåndsselskabet Hiper, som de solgte til TDC i efteråret.

Peter Mægbæk har også siden solgt Plenti til TDC.

Annonce

Annonceindlæg fra Computerworld

AI udvikler sig hurtigere, end vi kan nå at forstå den

Det kan være svært at få armene ned i begejstringen over AI’s kompetencer. Men vi ved stadig overraskende lidt om, hvorfor modellerne gør, som de gør.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network