Dansk it-firma i fusion med kameraflagskib

Danske Imacon har pæn succes med at omstille sig fra scannermarkedet til markedet for digitale kamerabagstykker. Med et smukt plus på bundlinjen fusionerer selskabet nu med selskabet, der producerer kameraverdenens svar på Rolex-uret, svenske Hasselblad.

Danske Imacon har gennemført en stærk kovending fra store tab til det bedste overskud i flere år og har netop indgået ægteskab med firmaet Hasselblad, som er for kameraer, hvad Rolex er for ure.

Den hidtidige ejer af Imacon, den grafiske koncern Glunz & Jensen, har solgt Imacon til holdingselskabet Shriro Group, som igen ejer kameraselskabet Victor Hasselblad AB for cirka 100 millioner kroner.

Nu skal danskerne være med til at omstille det luksuriøse kamera-mærke til en digital fremtid. Det bliver med Imacons stifter og hidtidige direktør, Christian Poulsen, ved roret.

En del af det fine selskab

- Vi bliver nu en del af verdens fineste kameravirksomhed og skal være med til at gøre Hasselblad-kameraet digitalt. Det er da fantastisk, at nogle danskere får lov til det, lyder det entusiastisk fra den nyslåede Hasselblad-direktør.

Christian Poulsen kan ikke kun glæde sig over sin nye titel, men også over, at han kommer med en pæn medgift til det nye ægteskab.

I året forinden er det nemlig lykkedes at omstille Imacon fra fokuset på et stadig mere konkurrencepræget scanner-marked til at blive en af de ledende spillere inden for digitale kamerabagstykker, blandt andet til de fornemme analoge Hasselblad-kameraer.

Imacon tjente 11, 6 millioner kroner i 2003, mens tabet for 2002 blev på 15, 1 millioner kroner.

Imacon har nu ifølge egne beregninger opnået en markedsandel på 25 procent af verdensmarkedet, og kamerabagstykkerne udgør nu 66 procent af omsætningen.

Dermed har selskabet også rystet de problemer af sig, som opstod som følge af købet af 2M-selskabet Color Crisp.

Color Crisp blev købt i 2000 for 11 millioner kroner, men Imacon endte med at droppe den teknologi til digitale kamerabagstykker, som Color Crisp baserede sig på ? blandt andet fordi den begrænsede fotografens mobilitet.

Det var med til at danne basen for sidste regnskabsårs svidende underskud.

Imacon skifter nu navn til Hasselblad og fortsætter med kontorer i København og Göteborg.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Capgemini Danmark A/S

    Strategy & Transformation Consultant

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Java Engineer

    Københavnsområdet

    Rambøll Management Consulting

    Senior AI Engineer

    Midtjylland

    Kræftens Bekæmpelse

    Application Manager til Kræftens Bekæmpelse

    Københavnsområdet

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S