Dansk it-firma i fusion med kameraflagskib

Danske Imacon har pæn succes med at omstille sig fra scannermarkedet til markedet for digitale kamerabagstykker. Med et smukt plus på bundlinjen fusionerer selskabet nu med selskabet, der producerer kameraverdenens svar på Rolex-uret, svenske Hasselblad.

Danske Imacon har gennemført en stærk kovending fra store tab til det bedste overskud i flere år og har netop indgået ægteskab med firmaet Hasselblad, som er for kameraer, hvad Rolex er for ure.

Den hidtidige ejer af Imacon, den grafiske koncern Glunz & Jensen, har solgt Imacon til holdingselskabet Shriro Group, som igen ejer kameraselskabet Victor Hasselblad AB for cirka 100 millioner kroner.

Nu skal danskerne være med til at omstille det luksuriøse kamera-mærke til en digital fremtid. Det bliver med Imacons stifter og hidtidige direktør, Christian Poulsen, ved roret.

En del af det fine selskab

- Vi bliver nu en del af verdens fineste kameravirksomhed og skal være med til at gøre Hasselblad-kameraet digitalt. Det er da fantastisk, at nogle danskere får lov til det, lyder det entusiastisk fra den nyslåede Hasselblad-direktør.

Christian Poulsen kan ikke kun glæde sig over sin nye titel, men også over, at han kommer med en pæn medgift til det nye ægteskab.

I året forinden er det nemlig lykkedes at omstille Imacon fra fokuset på et stadig mere konkurrencepræget scanner-marked til at blive en af de ledende spillere inden for digitale kamerabagstykker, blandt andet til de fornemme analoge Hasselblad-kameraer.

Imacon tjente 11, 6 millioner kroner i 2003, mens tabet for 2002 blev på 15, 1 millioner kroner.

Imacon har nu ifølge egne beregninger opnået en markedsandel på 25 procent af verdensmarkedet, og kamerabagstykkerne udgør nu 66 procent af omsætningen.

Dermed har selskabet også rystet de problemer af sig, som opstod som følge af købet af 2M-selskabet Color Crisp.

Color Crisp blev købt i 2000 for 11 millioner kroner, men Imacon endte med at droppe den teknologi til digitale kamerabagstykker, som Color Crisp baserede sig på ? blandt andet fordi den begrænsede fotografens mobilitet.

Det var med til at danne basen for sidste regnskabsårs svidende underskud.

Imacon skifter nu navn til Hasselblad og fortsætter med kontorer i København og Göteborg.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,