Podcast: De farlige målrettede angreb lever i bedste velgående

Podcast: Research viser, at der ofte går måneden før de typiske målrettede angreb opdages. I denne episode af Security Central fokuserer vi derfor på hvor stor truslen er fra de målrettede angreb, hvad de går efter og hvordan du kan komme dem til livs – eller i det mindste opdage dem hurtigere.

Artikel top billede

Mange af de kendte cyber-trusler rammer ofte tilfældige virksomheder. Og så er der de mere målrettede angreb, der går efter specifikke brancher, firmaer eller enkeltpersoner.

Nogle af dem mærker du med det samme. Men research viser, at der ofte går måneder, før de typiske målrettede angreb opdages.

I denne episode af Security Central fokuserer vi på, hvor stor truslen fra de målrettede angreb er, hvad de typisk går efter, og hvordan du kan komme dem til livs – eller i det mindste opdage dem hurtigere.

Det ved denne episodes gæst, Henrik Larsen, en del om. For han har de seneste fire år været chef for Danish Computer Security Incident Response Team – eller bare DKCERT.

Dette er niende episode af Security Central. Du kan finde en oversigt over alle episoderne her.

Værter er chefredaktør på Computerworld, Lars Jacobsen, og Thomas Damsgaard, Head of Enterprise for Norden og Benelux hos Kaspersky.

Husk også du kan abonnere på Security Central på iTunes (link), Spotify (link) eller RSS (link)

Husk: Vi hører meget gerne, hvad du syntes om den konkrete episode og/eller modtager forslag til spørgsmål og ideer til kommende episoder. Så tøv ikke med at sende en mail til lja@cw.dk med din feedback eller din ide.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub