Dansk Bank endelig klar med Apple Pay efter flere måneders ventetid

Danske Bank har netop lanceret Apple Pay til bankens privat- og erhverskunder. Det sker over fire måneder efter, at banken var ude at fortælle, at løsningen "snart" ville blive tilgængelig.

Artikel top billede

Fra i dag, 20. august, kan kunderne i Danske Bank nu benytte Apple Pay.

Det skriver Danske Bank i en pressemeddelelse.

Banken var allerede ude 2. april at fortælle, at nu ville Apples mobile betalingsløsning, Apple Pay, "snart" lanceres for bankens kunder.

Nu er løsningen så blevet præsenteret mere end fire måneder efter udmeldingen.

Det betyder, at bankens privat- og erhvervskunder nu kan bruge løsningen på iPhone, iPad, Apple Watch og Mac til at betale på nettet, via apps og i butikker, der tager imod kontaktløse kort.

"Vi er glade for i dag at kunne tilføje Apple Pay som del af vores brede udvalg af nyere betalingsløsninger. Vi ser frem til at følge, hvordan Danske Banks kunder tager imod Apple Pay, og hvordan markedet generelt udvikler sig inden for dette område," skriver Katrine Mittens, head of payments and new ventures hos Danske Bank, i en nyhed.

Danske Banks kunder har måtte vente i længere tid, da banken nedprioriterede løsningen til fordel for sin egen mobilbanksløsning.

Det skrev Berlingske 12. august.

Her forklarede banken til avisen, at udrulningen af Apple Pay gik efter planen, men at det var et spørgsmål om prioritering.

"Når vi udvikler ting, har det været en klar prioritering – også sammen med vores kunder – at sige: Hvad har været det vigtigste, vi fik lavet? Og med det store fokus vi også har på vores nye mobilbank, så har vi vidst, at vi gerne skulle have Apple Pay, men hvis du kigger et år tilbage, har det ikke været det, der hastede mest, og der hvor vi skulle lægge vægten," sagde Line Munkholm Haukrogh, chef for digital kanaludvikling i Danske Bank til avisen.

Danske Bank har langt fra været i front, hvad angår lanceringen af Apple Pay. Der er i forvejen mere end 60 danske betalingsformidlere, der har taget løsningen i brug.

Det kan du læse mere om her: Danske Bank nedprioriterer Apple Pay til fordel for egen digital løsning

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Heidi Johansen

    Zealand Business College

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse