Apple tæt på at indgå aftale med ny leverandør af skærme til iPhone

Apple er tæt på at på at indgå leverandøraftale med stor-producent af smartphone-skærme til iPhone.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Apple er i de afsluttende faser i test af skærme produceret af den kinesiske skærm-producent Boe Technology Group, som meget vel kan komme til at levere skærme til kommende iPhones.

Ifølge den japanske erhvervsavis Nikkei Asian Review er Apple for tiden godt i gang med ‘aggressivt at teste’ Boes skærme, som Apple har kig på som leverandør af kommende OLED-skærme.

Ifølge den japanske avis ønsker Apple dels at skrue ned for de penge, som selskabet bruger på skærme, dels at mindske sin afhængighed af sydkoreanske Samsung, som i dag er Apples hovedleverandør af OLED-skærme.

Ifølge amerikanske medier er Samsungs OLED-skærm i dag den dyreste del i iPhone XS og XS Max.

Her vil Apple med en aftale med Boe kunne presse Samsung på pris.

Leverer skærme til iPad og MacBook

Boe er i dag blandt verdens største producent af store LCD-skærme og leverer i dag allerede LCD-skærmene til Apples iPad- og MacBook-computere.

Ifølge avisen satser det kinesiske firma nu målrettet på også at opnår en førende position på markedet for OLED-paneler, der i disse år vokser kraftigt.

Nikkei Asian Review skriver, at Boe for tiden har en enkelt fabrik, der producerer de avancerede skærme, men at selskabet er godt i gang med at opføre en ny fabrik til den kommende produktion.

Avisen skriver, at Apple også overvejer LG som mulig levernadør af OLED-skærme til kommende iPhones.

LG leverer i dag OLED-skærmene til Apple Watch.

Apple ventes at indføre OLED-skærme på alle selskabets produkter fra 2020.

Det kan du læse mere om her: Apple på vej med stort skifte i skærmteknologi: Næste år får alle nye iPhones OLED-skærme

Læs også:

Apple på vej til at fuldende stort skifte i iPhone-teknologi: Til næste år kan det være slut med LCD-skærme

Apple klar med nyt iPhone-styresystem: Få et overblik over de fedeste features

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

    Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Digital transformation | Aarhus C

    Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision