Apple tæt på at indgå aftale med ny leverandør af skærme til iPhone

Apple er tæt på at på at indgå leverandøraftale med stor-producent af smartphone-skærme til iPhone.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Apple er i de afsluttende faser i test af skærme produceret af den kinesiske skærm-producent Boe Technology Group, som meget vel kan komme til at levere skærme til kommende iPhones.

Ifølge den japanske erhvervsavis Nikkei Asian Review er Apple for tiden godt i gang med ‘aggressivt at teste’ Boes skærme, som Apple har kig på som leverandør af kommende OLED-skærme.

Ifølge den japanske avis ønsker Apple dels at skrue ned for de penge, som selskabet bruger på skærme, dels at mindske sin afhængighed af sydkoreanske Samsung, som i dag er Apples hovedleverandør af OLED-skærme.

Ifølge amerikanske medier er Samsungs OLED-skærm i dag den dyreste del i iPhone XS og XS Max.

Her vil Apple med en aftale med Boe kunne presse Samsung på pris.

Leverer skærme til iPad og MacBook

Boe er i dag blandt verdens største producent af store LCD-skærme og leverer i dag allerede LCD-skærmene til Apples iPad- og MacBook-computere.

Ifølge avisen satser det kinesiske firma nu målrettet på også at opnår en førende position på markedet for OLED-paneler, der i disse år vokser kraftigt.

Nikkei Asian Review skriver, at Boe for tiden har en enkelt fabrik, der producerer de avancerede skærme, men at selskabet er godt i gang med at opføre en ny fabrik til den kommende produktion.

Avisen skriver, at Apple også overvejer LG som mulig levernadør af OLED-skærme til kommende iPhones.

LG leverer i dag OLED-skærmene til Apple Watch.

Apple ventes at indføre OLED-skærme på alle selskabets produkter fra 2020.

Det kan du læse mere om her: Apple på vej med stort skifte i skærmteknologi: Næste år får alle nye iPhones OLED-skærme

Læs også:

Apple på vej til at fuldende stort skifte i iPhone-teknologi: Til næste år kan det være slut med LCD-skærme

Apple klar med nyt iPhone-styresystem: Få et overblik over de fedeste features

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen