Apple tæt på at indgå aftale med ny leverandør af skærme til iPhone

Apple er tæt på at på at indgå leverandøraftale med stor-producent af smartphone-skærme til iPhone.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Apple er i de afsluttende faser i test af skærme produceret af den kinesiske skærm-producent Boe Technology Group, som meget vel kan komme til at levere skærme til kommende iPhones.

Ifølge den japanske erhvervsavis Nikkei Asian Review er Apple for tiden godt i gang med ‘aggressivt at teste’ Boes skærme, som Apple har kig på som leverandør af kommende OLED-skærme.

Ifølge den japanske avis ønsker Apple dels at skrue ned for de penge, som selskabet bruger på skærme, dels at mindske sin afhængighed af sydkoreanske Samsung, som i dag er Apples hovedleverandør af OLED-skærme.

Ifølge amerikanske medier er Samsungs OLED-skærm i dag den dyreste del i iPhone XS og XS Max.

Her vil Apple med en aftale med Boe kunne presse Samsung på pris.

Leverer skærme til iPad og MacBook

Boe er i dag blandt verdens største producent af store LCD-skærme og leverer i dag allerede LCD-skærmene til Apples iPad- og MacBook-computere.

Ifølge avisen satser det kinesiske firma nu målrettet på også at opnår en førende position på markedet for OLED-paneler, der i disse år vokser kraftigt.

Nikkei Asian Review skriver, at Boe for tiden har en enkelt fabrik, der producerer de avancerede skærme, men at selskabet er godt i gang med at opføre en ny fabrik til den kommende produktion.

Avisen skriver, at Apple også overvejer LG som mulig levernadør af OLED-skærme til kommende iPhones.

LG leverer i dag OLED-skærmene til Apple Watch.

Apple ventes at indføre OLED-skærme på alle selskabets produkter fra 2020.

Det kan du læse mere om her: Apple på vej med stort skifte i skærmteknologi: Næste år får alle nye iPhones OLED-skærme

Læs også:

Apple på vej til at fuldende stort skifte i iPhone-teknologi: Til næste år kan det være slut med LCD-skærme

Apple klar med nyt iPhone-styresystem: Få et overblik over de fedeste features

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S