Apple tæt på at indgå aftale med ny leverandør af skærme til iPhone

Apple er tæt på at på at indgå leverandøraftale med stor-producent af smartphone-skærme til iPhone.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Apple er i de afsluttende faser i test af skærme produceret af den kinesiske skærm-producent Boe Technology Group, som meget vel kan komme til at levere skærme til kommende iPhones.

Ifølge den japanske erhvervsavis Nikkei Asian Review er Apple for tiden godt i gang med ‘aggressivt at teste’ Boes skærme, som Apple har kig på som leverandør af kommende OLED-skærme.

Ifølge den japanske avis ønsker Apple dels at skrue ned for de penge, som selskabet bruger på skærme, dels at mindske sin afhængighed af sydkoreanske Samsung, som i dag er Apples hovedleverandør af OLED-skærme.

Ifølge amerikanske medier er Samsungs OLED-skærm i dag den dyreste del i iPhone XS og XS Max.

Her vil Apple med en aftale med Boe kunne presse Samsung på pris.

Leverer skærme til iPad og MacBook

Boe er i dag blandt verdens største producent af store LCD-skærme og leverer i dag allerede LCD-skærmene til Apples iPad- og MacBook-computere.

Ifølge avisen satser det kinesiske firma nu målrettet på også at opnår en førende position på markedet for OLED-paneler, der i disse år vokser kraftigt.

Nikkei Asian Review skriver, at Boe for tiden har en enkelt fabrik, der producerer de avancerede skærme, men at selskabet er godt i gang med at opføre en ny fabrik til den kommende produktion.

Avisen skriver, at Apple også overvejer LG som mulig levernadør af OLED-skærme til kommende iPhones.

LG leverer i dag OLED-skærmene til Apple Watch.

Apple ventes at indføre OLED-skærme på alle selskabets produkter fra 2020.

Det kan du læse mere om her: Apple på vej med stort skifte i skærmteknologi: Næste år får alle nye iPhones OLED-skærme

Læs også:

Apple på vej til at fuldende stort skifte i iPhone-teknologi: Til næste år kan det være slut med LCD-skærme

Apple klar med nyt iPhone-styresystem: Få et overblik over de fedeste features

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen